*4ος γύρος του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Οι αναμετρήσεις είναι νοκ – άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειασθεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Το 2-3 σύνολο γκολ επιβεβαιώθηκε στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Στο πρωτάθλημα: Πάκος Φερέιρα – Σπόρτιγνκ Λισαβόνας 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στοπ στη ξέφρενη πορεία της έβαλε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που αναδείχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική ισόπαλη 2-2 με τη Φαμαλικάο εκτός έδρας. Σε ένα παιχνίδι που είχε χαμένο πέναλτι στο 22′, ενώ στο 80′ έμεινε με δέκα παίκτες, το πάλεψε, οι γηπεδούχοι ωστόσο στο 89′ έφτασαν στην ισοφάριση. Κατάφερε να βρει δίχτυα ξανά λίγα δευτερόλεπτα μετά, έπειτα από χρήση VAR, το γκολ της ακυρώθηκε, με την ομάδα να εκφράζει έντονα παράπονα για τη διαιτησία. Ένα αποτέλεσμα που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί πέντε αναμετρήσεων που έτρεχε στην Πριμέιρα Λίγκα, όπου φυσικά παραμένει αήττητη μετά το πέρασμα εννέα αγωνιστικών και βρίσκεται σταθερά στην κορυφή.

Πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα, κάνει φυσικά όνειρα τίτλου και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια, προκειμένου να τα κάνει πραγματικότητα. Στο Κύπελλο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τον 3ο γύρο, εκεί απέκλεισε τη Σακαβενένσε με 7-0. Το Κύπελλο είναι ένας από τους βασικούς της στόχους, θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει σήμερα ιδανικά την έδρα της, όπου παραμένει αήττητη στα 15/16 τελευταία ματς για όλες τις διοργανώσεις. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπολογίζεται ο πρώτος σκόρερ Γκονσάλβες λόγω τιμωρίας και ο τραυματίας Καμπράλ, στον πάγκο της θα βρίσκεται ο βοηθός προπονητή και όχι ο τεχνικός Αμορίμ λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Φαμαλικάο και Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 22′ χαμένο πέναλτι, κατάφεραν ωστόσο στο 37′ να ανοίξουν το σκορ με τον Γκονσάλβες. Ο Ασουνσάο στο 43′ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πόρο έκανε το 2-1 για τα “λιοντάρια”. Η Σπόρτινγκ αγωνιζόταν από το 80′ με παίκτη λιγότερο και στο 89′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Ρόμπερτ.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Στατιστικά

*Over 2,5 στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*G/G & Over 2,5 τα 6/8 τελευταία ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το πάλεψε, η Πάκος Φερέιρα δεν μπόρεσε ωστόσο να φύγει με κάτι θετικό από το “Ντα Λουζ”, όπου με ανατροπή γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπενφίκα. Κατάφερε να προηγηθεί στο 24′, οι “αετοί” ωστόσο πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν στο 58′, ενώ στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Η ομάδα του Πέπα έβαλε έτσι τέλος στο αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων που έτρεχε σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας μάλιστα κερδίσει τις πέντε εξ αυτών.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα της στη σεζόν κατάφερε να ανεβάσει στροφές, στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 6η θέση, με την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου να είναι ο μεγάλος της στόχος. Ελπίζει σε μια καλή πορεία και στο Κύπελλο, για να φτάσει στον 4ο γύρο απέκλεισε την Ολιβεϊρένσε με 4-0 εκτός έδρας.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από την Μπενφίκα γνώρισε η Πάκος Φερέιρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24′ με τον Ρέμπτσιουκ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ισοφάρισαν στο 58′ με τον Σίλβα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βάλντσμιντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.