* Στο 1ο γύρο (12/11): Μπενφίκα – Σπόρτινγκ 2-1

* Στο Κύπελλο (29/02 & 02/04): Σπόρτινγκ – Μπενφίκα 2-1 & Μπενφίκα – Σπόρτινγκ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπενφίκα. Με Χιούλμαντ (47’), Παουλίνιο (55’) προηγήθηκε δις η Σπόρτινγκ, με Οταμέντι (52’), Ράφα Σίλβα (64’) απάντησε η Μπενφίκα.

Σε τροχιά double τα “λιοντάρια”, την Τρίτη απέδρασαν από το “Ντα Λουζ” με πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (όπου πιθανότητα θα βρουν την Πόρτο) και σήμερα έχουν την ευκαιρία να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της Liga Portugal.

Συναρπαστικός ο ημιτελικός ρεβάνς του 2-1 στο “Αλβαλάδε”, με την δράση να κορυφώνεται στο δεύτερο ημίχρονο. Με τεράστια ευκαιρία του Χιούλμαντ σε κόρνερ (7’) ξεκίνησε το ντέρμπι, δοκάρι ο Τένγκστεντ (16’) σε ροή αγώνα, μεγάλη επέμβαση ο Ισραέλ σε πλασέ του Ντι Μαρία (20’).

Ο Γκιόκερες έφυγε στο χώρο κι έβγαλε ασίστ για το εντυπωσιακό πλασέ του Χιούλμαντ (0-1), απάντησε άμεσα ο Οταμέντι με κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Ο Παουλίνιο πήρε το “ριμπάουντ” από ασταθή απόκρουση του Τρούμπιν για το 1-2. Η οβίδα του Γκιόκερες μετά από εντυπωσιακό σλάλομ μετάβασης σταμάτησε στο δοκάρι και δευτερόλεπτα αργότερα ο Ράφα Σίλβα εξαργύρωσε ωραία ανάπτυξη απέναντι σε σετ άμυνα για το 2-2. Ο Ισραέλ είπε “όχι” ξανά στον Ντι Μαρία (72’) και ο Τρούμπιν σταμάτησε κοντινό πλασέ του Παουλίνιο (84’) για να διατηρηθεί η ισοπαλία μέχρι τέλους.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, τον τελευταίο μήνα πέτυχε “καρέ” νικών, ενώ στο “Αλβαλάδε” μετρά 13 σερί εντός έδρας νίκες για τη Liga Portugal και είναι αήττητη στα 20 τελευταία (18-2-0)!

“Πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν θα υπέγραφα την ισοπαλία γιατί έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Όσο εξελίσσεται ο αγώνας, θα δούμε ποιο θα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα. Πριν την έναρξη όμως σαφώς δεν είναι η ισοπαλία.” δήλωσε ο κόουτς Αμορίμ.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι επέστρεψε στις προπονήσεις και είναι επιλογή ακόμα και για 11αδα ο ηγετικός Γκονσάλβες (μέσος) που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις. Μοναδική απουσία πλέον ο Αδάν (κίπερ).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 15/16 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σπόρτινγκ. Με Χιούλμαντ (47’), Παουλίνιο (55’) προηγήθηκε δις η Σπόρτινγκ, με Οταμέντι (52’), Ράφα Σίλβα (64’) απάντησε η Μπενφίκα.

Χάθηκε ο στόχος του Κυπέλλου για τους “αετούς” κι απόψε στο “Αλβαλάδε” κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός τροχιάς κι από το πρωτάθλημα, σε περίπτωση ήττας.

Βελτιωμένη η εικόνα τους σε σχέση με τις προηγούμενες φτωχές νίκες, ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις του 3ου ντέρμπι Λισαβόνας μέσα στην σεζόν, αλλά δεν είχαν την ευστοχία που χρειαζόταν για να ανατρέψουν το 2-1 του 1ου ημιτελικού.

Μοιραίος ο Ντι Μαρία που δέχθηκε δύο εντυπωσιακά στοπ από τον αντίπαλο κίπερ, πάλι δεν πήρε κάτι από τον φορ της η ομάδα του Σμιντ, παρά την αλλαγή προσώπου. Επιβεβαιώθηκαν τα προβλήματα στο αμυντικό transition, υπήρχαν προϋποθέσεις για περισσότερα γκολ της Σπόρτινγκ.

Στη Liga Portugal έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα στα 25 τελευταία παιχνίδια (20-4-1), αλλά αυτή ήρθε με απογοητευτική εμφάνιση στο “Ντραγκάο” (5-0), ενώ και στα τρία προηγούμενα τοπικά ντέρμπι έδειξε ένα κλικ κατώτερη της Σπόρτινγκ. Στον 1ο γύρο κέρδισε με δραματική ανατροπή στις καθυστερήσεις (2-1), παίζοντας με παίκτη παραπάνω σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

“Είναι καθοριστικό και για τους δύο. Είναι στην πρώτη θέση, έχουν περισσότερους βαθμούς και ένα ακόμη παιχνίδι να παίξουν. Είναι σε καλύτερη κατάσταση. Πρέπει να κερδίσουμε τις μονομαχίες. Είναι μια ευκαιρία που έχουμε εμείς, πρέπει να το δούμε έτσι, αντί να το λάβουμε ως πίεση.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ, ο οποίος έχει και πάλι πλήρες “οπλοστάσιο” για το ντέρμπι.