*Επαναληπτικός αγώνας για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον θεσμό και την σεζόν 2009/2010 για την φάση των «16». Το πρώτο παιχνίδι στην Ισπανία έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) και ο επαναληπτικός στην Πορτογαλία, ισόπαλος με σκορ 2-2. Έτσι οι «ροχιμπλάνκος» πήραν την πρόκριση.

Στο πρώτο ματς: Ατλέτικο Μαδρίτης – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 2-0: Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε η Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού προηγήθηκε μόλις στο 1΄ με τον Κόκε μετά από ασίστ του Ντιέγκο Κόστα. Η Σπόρτινγκ πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο με τον Γκριζμάν. Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί προστάτευσαν την εστία τους και οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις λιγοστές ευκαιρίες που είχαν.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ

Ψάχνει μια μεγάλη ανατροπή μετά την ήττα της με σκορ 2-0 στη Μαδρίτη, κάτι που θα αποτελέσει για αυτήν μεγάλη υπέρβαση. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Πάσος Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας και προηγήθηκαν στο 20΄ με τον Μπας Ντοστ από την ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες. Η Πάσος πάντως δεν κλείστηκε, προσπάθησε να απαντήσει και έχασε ευκαιρίες, ωστόσο η Σπόρτινγκ βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Ρουίζ στο 65΄, μετά από ασίστ του Ζέλσον Μάρτινς. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Έτσι μετά από 29 αγωνιστικές μετρά 68 βαθμούς με 21 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 55-18 και βρίσκεται στην 3η θέση και στο -5 από την 2η που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Προφανώς και θέλει να επωφεληθεί τυχόν απώλειες βαθμών στο ντέρμπι της Κυριακής ανάμεσα σε Μπενφίκα και Πόρτο κι ενώ η ίδια αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπελενένσες. Για το αποψινό παιχνίδι ο κόουτς Ζέσους δεν μπορεί να υπολογίζει στους τιμωρημένους Ντοστ και Κοεντράο, με την απώλεια του πρώτου να θεωρείται πολύ σημαντική για τα «λιοντάρια», αφού είναι και ο πρώτος τους σκόρερ.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 under στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Πάσος Φερέιρα, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Δείτε τα προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Σπόρτινγκ Λισσαβόνας – Ατλέτικο Μαδρίτης παίζει στην Bwin
Bwin

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά, αφού το υπέρ της 2-0 θεωρείται ένα πολύ καλό σκορ σε διπλά παιχνίδια. Στο πρωτάθλημα έμεινε όρθια στο ντέρμπι της Μαδρίτης, αποσπώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου». Στο 10΄ μετά από κόρνερ ο Ράμος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ρονάλντο εξ επαφής πλασάρε πάνω στον Όμπλακ, ενώ στο 20΄ ο γκολκίπερ της Ατλέτικο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ρονάλντο. Στο 28΄ οι Μαδριλένοι έχασαν νέα διπλή ευκαιρία με τους Βαράν και Μπέιλ και στο 30΄ ο Νάβας έπεσε και απομάκρυνε το σουτ του Ντιέγκο Κόστα. Στο 43΄ ο Όμπλακ για ακόμη μια φορά απέκρουσε το σουτ του Καρβαχάλ και το πλασέ του Μαρσέλο. Στην επανάληψη η Ρεάλ μπήκε ακόμη καλύτερα και στο 53΄ ο Μπέιλ σέντραρε από αριστερά και ο Ρονάλντο με σουτ έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 57΄ ο Νάβας απέκρουσε το σουτ του Βιτόλο και στην επαναφορά ο Γκριζμάν έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 61΄ ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Κόκε και στις καθυστερήσεις ο Όμπλακ απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Ράμος.

Έτσι μετά από 31 αγωνιστικές μετρά 68 βαθμούς με 20 νίκες, 8 ισοπαλίες και 3 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 51-15 και βρίσκεται στην 2η θέση και στο -11 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και με 7 αγωνιστικές να απομένουν ως το φινάλε. Επιπλέον, διατηρεί την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.