*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πόντε Πρέτα-Σπορτ Ρεσίφε 1-1

*Αήττητη εντός έδρας η Σπορτ Ρεσίφε, με έξι νίκες σε εννιά αγώνες.

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αβαϊ, σε ένα παιχνίδι που ισοφάρισε δύο φορές. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το πρώτο λεπτό με γκολ του Τζιοβάνι και στο 37’ με αυτογκόλ του Ραφαέλ Τιέρε έγινε το 2-1. Είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα με τον Πέγκλοου στο 5’ και τη δεύτερη φορά τα κατάφερε με τον Φαμπρίσιο Ντάνιελ στις καθυστερήσεις.

Η Σπορτ Ρεσίφε πάλι δεν μπόρεσε να κερδίσει εκτός έδρας, τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας, φέρνοντας 2-2 απέναντι στην Αβαϊ αν και χρειάστηκε να ισοφαρίσει δύο φορές.

Αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, με τελευταία ήττα πάντως να έχει έρθει στην έδρα της, εκεί που επιστρέφει για να αγωνιστεί και σήμερα. Πάντως κέρδισε τον πιο πρόσφατο αγώνα στο γήπεδό της.

Ακόμη είναι εντός πρώτης τετράδας και θέσεων ανόδου, αλλά οριακά σε απόσταση βολής από τρεις ομάδες εκτός αυτής, παρόλο που είναι στην 3η θέση. Αλλά έχουν παίξει όλες οι ομάδες εκτός από την ίδια και τη σημερινή της αντίπαλο. Και έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*5/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*9/15 over 2,5 εντός έδρας.

*8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ

Προηγούμενο ματς: Η Πόντε Πρέτα έχασε 2–0 εκτός έδρας από την Α Μπε Σε Νατάλ, με δύο γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο 30λεπτο. Από τον Ραμόν στο 73’ και από τον Πάουλο Σέρτζιο στις καθυστερήσεις.

Η Πόντε Πρέτα ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την Α Μπε Σε Νατάλ, δεύτερη συνεχόμενη, τρίτη στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει νίκη, όλες χωρίς να σκοράρει καν!

Μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και επτά αγώνες, αλλά με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πλέον στην τελευταία θέση παραμονής, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ σταθερά οι αγώνες της έχουν πάντα τα λιγότερα γκολ στην κατηγορία, έχοντας και η ίδια τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Με στόχο να μην μπλέξει σε περισσότερες περιπέτειες σχετικά με την παραμονή, προχώρησε σε αλλαγή προπονητή, με τον Μπριγκάτι να αναλαμβάνει στην θέση του Πιντάδο. Απόψε μάλιστα θα κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της.