*16η αγωνιστική

*Η σημερινή πρόκειται για την 7η συνολικά αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες σε Serie A, Serie B και Κύπελλο Ιταλίας. Η Σασουόλο πανηγύρισε πέντε νίκες και γνώρισε μία ήττα την περασμένη σεζόν (2-1 εντός).

*Η Σασουόλο γνώρισε μόλις μία ήττα στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές κόντρα σε ομάδα από την Λιγκούρια (έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες).

ΣΠΕΤΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από τρεις σερί ήττες, στις δύο από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει, προέρχεται η Σπέτσια υποχωρώντας ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα. Μεσοβδόμαδα επέστρεψε με άδεια χέρια από το “Giuseppe Meazza”, μη καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της πρωταθλήτριας Ίντερ (2-0). Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι γηπεδούχοι, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο το σκορ στην αναμέτρηση, ενώ είχαν δοκάρι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Κορέα.

Λίγο αργότερα καταγράφηκε η σπουδαιότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όταν ο Κοβαλένκο έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα Χαντάνοβιτς σε σπουδαία απόκρουση. “Πραγματοποιήσαμε μία καλή εμφάνιση κόντρα στην, ίσως, κορυφαία ομάδα της Ιταλίας. Προσπαθήσαμε να παραμείνουμε συμπαγείς μέχρι τέλους”, είπε ο προπονητής Τιάγκο Μότα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Ίντερ. Σκόραραν οι Γκαλιαρντίνι (36′) και Λαουτάρο Μαρτίνες (58′ πεν.).

ΣΠΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima).

*Δεν “μάτωσε” τα αντίπαλα δίχτυα στα 3/5 τελευταία ματς.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κόντεψε να πραγματοποιήσει μία επική ανατροπή με αντίπαλο τη Νάπολι η Σασουόλο στο “MAPEI” μεσοβδόμαδα, τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό σε μία χορταστική μάχη (2-2). Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, από μία καλή ευκαιρία έχασαν οι δύο ομάδες. Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο σκοράροντας δύο φορές μέσα σε οχτώ λεπτά. Από το 60′ κι έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς ισοφαρίζοντας στο 89′ με τον Φεράρι.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεφρέλ έκανε την απόλυτη ανατροπή, προτού ο VAR ακυρώσει (σωστά) το γκολ για επιθετικό φάουλ νωρίτερα. “Η αναμέτρηση με την Σπέτσια αποτελεί ένα τεστ ωριμότητας για όλους μας. Την σεβόμαστε απόλυτα, γνωρίζουμε πως είναι πιο επικίνδυνη στην έδρα της. Πρέπει να παρουσιαστούμε αποφασιστικοί”, είπε ο προπονητής Ντιονίζι. Κανονικά στην αποστολή των “νεροβέρντι” τέθηκε ο Μπογκά.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Φαμπιάν Ρουίθ (51′) και Μέρτενς (59′), απάντησαν ισάριθμες φορές οι Σκαμάκα (71′) και Φεράρι (89′).