* 37η αγωνιστική (προτελευταία)

* Στον πρώτο γύρο: Κροτόνε – Σπέτσια 0-3

ΣΠΕΤΣΙΑ

Οριακά εντός της ζώνης των πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος βρίσκεται η Σπέτσια, η οποία αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε (0-2-1). Την Τετάρτη επέστρεψε με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Σικελία και την έδρα της Παλέρμο (2-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30′ με το γκολ του Ματζιόρε, προτού ο Γιάγιαλο ισοφαρίσει σε 1-1 για τους γηπεδούχους δύο λεπτά αργότερα. Στο 40′ ο Μόρεο ανέτρεψε τα δεδομένα, δίνοντας το προβάδισμα στην Παλέρμο.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 44′ ο Ματζιόρε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. “Η αναμέτρηση με αντίπαλο την Κροτόνε θα είναι καθοριστική στην προσπάθεια που κάνουμε για είσοδο στα πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “μικρών αετών”, Πασκουάλε Μαρίνο.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με την Παλέρμο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan)

Το Σπέτσια – Κροτόνε παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΡΟΤΟΝΕ

Ένα βαθμό μακριά από τη μαθηματική παραμονή της στην κατηγορία βρίσκεται η Κροτόνε, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν. Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στις Βενέτσια (4-1 εκτός έδρας) και Μπενεβέντο (1-0 εντός έδρας). Με αντίπαλο την τελευταία την Τετάρτη οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 35′, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αχμέντ Μπενάλι.

Παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το 47′ χάρη στο γκολ του Νουανκουό, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. “Πρώτα θέλουμε να κερδίσουμε και μαθηματικά την παραμονή μας στην κατηγορία, στη συνέχεια θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για το μέλλον”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “καρχαριών”, Τζιοβάνι Στρόπα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Μπενεβέντο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.