15η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-4 εκτός έδρας, επί της Σκάιντ, για το πρωτάθλημα. Στο 27’ και στο 36’ ο Γιόνσον σκόραρε για το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47’ ο Ινγκιμούνταρσον έκανε το 0-3, στο 51’ ο Χόβεν το 0-4. Στο 56’ ο Νες μείωσε σε 1-4 και στο 76’ ο Μπούντουσον σκόραρε για το τελικό 2-4.

Η Σόγκνταλ επέστρεψε στις επιτυχίες με τη νίκη της επί της Σκάιντ (2-4) εκτός έδρας και αναθάρρησε. Άφησε πίσω της μια κακή περίοδο τριών αγώνων δίχως νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις κι έναν αποκλεισμό στο Κύπελλο συγκεκριμένα. Δύο νίκες και μία ισοπαλία πλέον για την ομάδα του Φλο, σκοραρε έπειτα από δύο αγωνιστικές. Έχει απωλέσει έδαφος στη μάχη της κορυφής, αλλά οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι θετικό ότι δεν αναφέρθηκαν προβλήματα τραυματισμών. Είναι στην εθνική Νορβηγίας U19 ο φορ Φλάτακερ.

Σόγκνταλ Στατιστικά

*4/7 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*4/7 παιχνίδια έληξαν είχαν goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 4/6ματς εντός έδρας

ΓΕΡΒ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-3 εντός έδρας της KFUM Όσλο, στο πρωτάθλημα. Στο 41’ ο Χούμελβολ-Νούνιες σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 52’ ο Οκέκε το 0-2, στο 63’ ο Μπρέντεν μείωσε σε 1-2. Στο 66’ ο Άουκλεντ με αυτογκόλ το 1-3, στο 72’ ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 2-3. Στο 83’ ο Φιλιμπέρ ισοφάρισε σε 3-3 και στο 89’ ο Ρομπάλο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

H Γερβ πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη, από κάθε άποψη, για το πρωτάθλημα, μια νίκη που είναι ικανή να της δώσει τεράστια ψυχολογική και αγωνιστική ώθηση για να μπει στη μάχη της ανόδου. Επικράτησε στο Γκρίμσταντ της KFUM Όσλο (4-3), πετυχαίνοντας τρομερή ανατροπή στο δεύτερο μέρος, ούσα στο “καναβάτσο” με 1-3. Κέρδισε μια πολύ καλή ομάδα που ήταν σε ανοδική πορεία και έφτασε τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε για το πρωτάθλημα. Είναι εκτός οι επιθετικοί Γουίλσον και Χούσταντ, ενώ θα μείνει καιρό στα “πιτς” ο αναπληρωματικός κίπερ Όρσβολ. Επίσης, δίνονται αμφίβολοι οι Φερνάντες, Σκούσετ Μίκλεμπουστ, Νες.