* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ

* Χωρίς VAR

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Σκάλιτσα. Ο Ζμρχαλ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σάπονιτς (με πέναλτι) έκανε το 2-0 στο 52’ και ο Χρντσαρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 66’.

H πολύ καλή εμφάνιση της Σλόβαν στον Πειραιά πριν μία εβδομάδα, συνοδεύτηκε με μία γεμάτη εντός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα την Κυριακή.

Με 9 αλλαγές στην αρχική 11αδα, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό, παρέταξε την ομάδα του στο ματς με την Σκάλιτσα ο κόουτς Βάις. Κομβικό για την ψυχολογία της το γκολ που βρήκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, σχετικά γρήγορα έφτασε σε κατάσταση να διαχειρίζεται την κατάσταση. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Σλόβαν στην Superliga, την οποία κατέκτησε την περασμένη σεζόν, αλλά στα προκριματικά του Champions League αποκλείστηκε από τη Φερεντσβάρος, σε παρόμοιο σενάριο με τον Ολυμπιακό, με τεσσάρα στην εντός έδρας ρεβάνς.

Προηγήθηκε η πολύ σοβαρή εμφάνιση από τους Σλοβάκους στο “Καραϊσκάκης”, όπου στα σημεία ήταν καλύτεροι και μάλλον άξιζαν τη νίκη, με βάση τις ευκαιρίες στο ματς.

Υγιείς και διαθέσιμοι οι Μεντβέντεφ (δεξί μπακ) και Ραμίρες (φορ), εξέτισε τιμωρία ο φορ Σάπονιτς, παραμένουν εκτός οι Βάις (εξτρέμ) και οι χαφ Χόλμαν και Ραμπιού.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 3+ γκολ στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ο Γκριν έκανε το 0-1 στο 63ο λεπτό και ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε στο 86’.

Η αλλαγή προπονητή δεν σήμανε και ιδιαίτερη αλλαγή στην εικόνα του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες ήταν ξανά κακοί στο ντεμπούτο του Κορμπεράν και στο τέλος γλίτωσαν την ήττα.

Ξανά αναιμική εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους, με τα γνωστά προβλήματα στη δημιουργία, δίχως ιδιαίτερη ένταση και με ατομικά λάθη, μεγαλύτερο όλων αυτό του Παπασταθόπουλου στη φάση του γκολ. Ο Ολυμπιακός γλίτωσε από δεύτερο γκολ και ευτύχισε να ισοφαρίσει στο τέλος χάρη στην ποιότητα δύο πολύ έμπειρων παικτών.

Προφανώς ο Κορμπεράν είχε έξτρα χρόνο να δουλέψει με την ομάδα και να μάθει ουσιαστικά το ρόστερ του σε αυτή την εβδομάδα, οι τραυματισμοί στην προετοιμασία του πρώτου αγώνα του χάλασαν τα πλάνα για αμυντική τριάδα, σύστημα το οποίο εφάρμοζε στην Χάντερσφιλντ την περασμένη σεζόν.

Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Παπασταθόπουλου, χάνει την σημερινή ρεβάνς, προπονήθηκε και χθες ο Μανωλάς, αλλά δεν είναι απολύτως έτοιμος, οπότε το δίδυμο των στόπερ πάει για Σισέ-Μπα. Μπροστά, παίρνει ευκαιρία όπως όλα δείχνουν στα άκρα της επίθεσης ο Ραντζέλοβιτς.

“Ο συναισθηματικός έλεγχος και η ανταγωνιστικότητα στο παιχνίδι θα είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες. Το συναισθηματικό κομμάτι είναι πιο δυνατό από κάθε τακτική” σχολίασε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου ο Κορμπεράν, υπαινισσόμενος ότι θα χρειαστεί πνευματική δύναμη για να ξεπεραστούν τα χτυπητά αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας. Παράλληλα δήλωσε ευχαριστημένος με την απάντηση της ομάδας στο προηγούμενο παιχνίδι μετά το γκολ.