*Προκριματική φάση του EURO 2023 που θα διεξαχθεί στη Μάλτα.

*Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε 13 γκρουπ. Οι δύο πρώτες του κάθε ομίλου προκρίνονται στην Elite Round, όπου βρίσκεται ήδη η Πορτογαλία. Προκρίνεται επίσης, η καλύτερη τρίτη, η οποία θα έχει την καλύτερη συγκομιδή έναντι των δύο πρώτων του ομίλου της.

*Τα παιχνίδια του 12ου ομίλου διεξάγονται στη Γερμανία.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ U19 ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 κόντρα στην Αρμενία. Προηγήθηκε με τον Γκάντος στο 71’, έκανε το 2-0 με τον Μάσαρικ στο 77’.

Διόρθωσε την κατάσταση και την απώλεια βαθμών στο παιχνίδι της πρεμιέρας (1-1 με τη Λευκορωσία), κάμπτοντας δύσκολα με 2-0 την αντίσταση της Αρμενίας στο Μπράουνσβαϊγκ. Δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των Αρμένιων, άνοιξε το σκορ στο 71’ και λίγο αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της (77’). Είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση, πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να χάσει την 2η θέση, αφού έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων απ’ τη Λευκορωσία (+2, -4). Για να πάρει την πρώτη θέση θέλει μόνο νίκη κόντρα στην ισχυρή Γερμανία. Ξεχωρίζει ο 18χρονος χαφ Γκάντος (Τρέντσιν), ο οποίος έχει πετύχει τα 2/3 γκολ της στη φάση των ομίλων.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ U19 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΕΡΜΑΝΙΑ U19 ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 5-1 κόντρα στη Λευκορωσία. Προηγήθηκε με τον Ντάμαρ στο 31’, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 62’, με πέναλτι του Ντάμαρ στο 74’ απέκτησε ξανά το προβάδισμα, έκανε το 3-1 και το 4-1 με τον Τοπ στο 79’ και στο 86’. Το 5-1 διαμόρφωσε ο Ούλραιχ στο 90’+4’.

Με δεύτερη διαδοχική “πεντάρα” έκανε το 2/2 στον όμιλο συντρίβοντας αυτή τη φορά με 5-1 τη Λευκορωσία. Κέρδιζε 1-0 στο ημίχρονο, πάτησε το πόδι στο… γκάζι μετά την ισοφάριση των Λευκορώσων, πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος (74’ – 90’+4’) και έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στην επικράτηση.

Είχε προηγηθεί το ξεκούραστο 5-0 κόντρα στην Αρμενία, επιβεβαίωσε πως δεν έχει αντίπαλο στον όμιλο, πήρε την πρόκριση, στο ματς με τη Σλοβακία χρειάζεται έναν πόντο για να εξασφαλίσει την “πρωτιά”. Απ’ το ρόστερ της ξεχωρίζουν ο φορ Τοπ (Σάλκε) και ο χαφ Νταμάρ (Χόφενχαϊμ), έχουν πετύχει τα 7/10 τέρματα, αμφότεροι με παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο.