* Αήττητη Φενέρμπαχτσε στα 7 τελευταία μεταξύ τους (4-3-0).

* Στον 1ο γύρο (04/12): Φενέρμπαχτσε – Σίβασπορ 4-1

Δείτε εδώ τα προγνωστικά στοιχήματος της ημέρας!

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) από την Τραμπζονσπόρ. Ο Μένινγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 52ο λεπτό.

Με δύο οριακές νίκες μπήκε στον Απρίλιο η ομάδα της Σεβάστειας για να ξεμπλέξει οριστικά με τα σενάρια υποβιβασμού και πλέον αν κάνει μία ακόμη υπέρβαση θα μπει στο κόλπο για την 5η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο υπό προϋποθέσεις.

Πιέστηκε στο πρώτο ημίχρονο της Τραπεζούντας, μπροστά σε άδειες κερκίδες, αλλά άντεξε σε χαμηλά μέτρα (30% κατοχή), όπως πολλάκις έχει κάνει με τον κόουτς Ουϊγκούν. Είχε δύο καλές στιγμές πριν την ανάπαυλα και στην πρώτη μετά απ’ αυτήν τρύπησε κάθετα τη γηπεδούχο άμυνα για το 0-1. Τους βραχυκύκλωσε στην συνέχεια τους γηπεδούχους, δεν απειλήθηκε παρά μόνο σε μία στατική φάση.

Θετικά τα μαντάτα από το ιατρικό δελτίο, επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Βουράλ (κίπερ), Αρσλάν (μέσος), Τουργκουνμπόεφ (εξτρέμ), o πρώτος αναμένεται να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα, οι έτεροι ενδεχομένως να μπουν αποστολή. Τραυματίες οι Ερντάλ (αρ. μπακ), Μπασάν (εξτρέμ), συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός Χαρίσης (μέσος).

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/11 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί του Ολυμπιακού, αλλά αποκλεισμός στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Καχβετσί σκόραρε στο 11ο λεπτό.

Ολοκληρώθηκε με δραματικό τρόπο το ευρωπαϊκό ταξίδι για τα “καναρίνια”, ξημερώματα Παρασκευής γνώρισε τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Conference League και πλέον στρέφεται στον πρωταρχικό στόχο της σεζόν, που δεν είναι άλλος από την επιστροφή στο θρόνο της Τουρκίας μετά από 10 χρόνια.

Ιδανικό το ξεκίνημα στην ρεβάνς με τους Πειραιώτες. Ποιοτικό το τελείωμα του Καχβετσί για να ισοφαριστεί το σκορ του ζευγαριού, αλλά εν συνεχεία η κατοχή της Φενέρ (61%) ήταν κυρίως φλύαρη, δίχως τις μεγάλες ευκαιρίες (0.69 xG). Στα θετικά η ανασταλτική βελτίωση (0.61 xG), αλλά στο τέλος μίλησε ο Τζολάκης με τρεις αποκρούσεις στην “ρώσικη ρουλέτα”.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη Κυριακή δυσκολεύτηκε πολύ στο Ολυμπιακό Στάδιο, αλλά με ανατροπή επί της Καραγκιουμρούκ (1-2) έφτασε τα 10 σερί διπλά στην Super Lig, ενώ στα 16 ταξίδια της σεζόν έχει υποστεί μόλις μία ισοπαλία!

Αρκετοί (7) οι παίκτες που είναι στο όριο των καρτών κι αν “κιτρινιστούν” στην Σεβάστεια θα χάσουν το ακόλουθο ντέρμπι με την Μπεσίκτας, μεταξύ αυτών οι Τζέκο, Τάντιτς,

Με 22 ποδοσφαιριστές έφυγε η αποστολή, εκτός έμειναν οι Οστερβέλντε (αρ. μπακ/στόπερ), Πέρες (στόπερ), Μπονούτσι (στόπερ), Αζίζ (στόπερ), Ζάιτς (μέσος), Κεντ (εξτρέμ).