*Φάση των «32» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Αγώνας ρεβάνς, είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, τότε δεν υπάρχει παράταση και ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή του ζευγαριού Νασιονάλ – Μποταφόγκο.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μπαΐα – Σέρο 2-0

ΣΕΡΟ (Ουρουγουάη)

Με την πλάτη στον τοίχο είναι η Σέρο, αφού μετά την ήττα με 2-0 στη Βραζιλία το έργο της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Σουνταμερικάνα έχει δυσκολέψει αρκετά. Μέτρια η εμφάνιση της σε γενικές γραμμές, παρότι είχε ευκαιρίες για να βρει δίχτυα, εν τέλει δέχθηκε δυο στο δεύτερο μέρος και απέτυχε να πάρει κάτι το θετικό. Πλέον, είναι υποχρεωμένη να τα παίξει όλα για όλα και να κυνηγήσει ένα γρήγορο γκολ με σκοπό να αυξήσει τις ελπίδες για πιθανή ανατροπή του σκορ.

Δεν βρίσκεται όμως σε καθόλου καλή κατάσταση, καθώς αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (0-3-2). Στο πιο πρόσφατο, η ομάδα του Φερνάντο Κορρέα φιλοξένησε τη Φένιξ για το πρωτάθλημα, από την οποία και γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με 0-5. Επικράτησε μόλις μια φορά στα πέντε τελευταία εντός της, μετρώντας ακόμη μια νίκη και μια ήττα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπολογίζεται ο τραυματίας Γκονσάλο Πόρας (ΜΕ 2/0), με τον Ανιμπάλ Ερνάντεζ (ΜΕ 21/1) να παίρνει τη θέση του στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-5 από τη Φένιξ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια. (δες το στην Betshop)

Το Σέρο – Μπαΐα παίζει στην Betshop

ΜΠΑΪΑ (Βραζιλία)

Προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η Μπαΐα, μετά και τη νίκη που πήρε με 2-0, στο πρώτο παιχνίδι με την Σέρο. Η ομάδα του Έντερσον Μορέιρα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον παράγοντα έδρα, δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Ζιλμπέρτο στο 53′, με τον Ρετζίς στο 74′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0, από το σημείο του πέναλτι. Να σημειωθεί πως στο 79ο λεπτό, ο Ζε Ραφαέλ αστόχησε σε πέναλτι και έχασε την ευκαιρία για να κάνει το σκορ ακόμη μεγαλύτερο. Απόψε, θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το υπέρ της αυτό σκορ.

“Πρόθεσή μου είναι να παρατάξω την όσο το δυνατό καλύτερη ομάδα μπορώ. Δεν είναι όλοι οι παίκτες διαθέσιμοι, καθώς υπάρχουν τραυματίες. Θα κάνουμε κάποια αξιολόγηση πριν το παιχνίδι, όμως κάποιοι ίσως να μην καταφέρουν να παίξουν”, δήλωσε ο τεχνικό Μορέιρα. Ένας από τους παίκτες που είναι εκτός είναι και ο φορ Ζιλμπέρτο (ΕΠ 5/4).

Αήττητη εδώ και έξι παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στο πιο πρόσφατο, φιλοξενήθηκε από την Φλουμινένσε για το πρωτάθλημα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Αν και πίσω στο σκορ από το 21′, έφτασε στην ισοφάριση με τον Εντιγκάρ Ζούνιορ στο 82ο λεπτό. Έφτασε έτσι τους 18 βαθμούς και είναι στην 15η θέση, μαζί με την Σαπεκοένσε. Δεν πανηγύρισε διπλό στα τέσσερα τελευταία εκτός της, μετρώντας δυο ισοπαλίες και δυο ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φλουμινένσε για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια.