26η αγωνιστική.

Στους προηγούμενους γύρους: Σεντ Πάτρικς – Λίμερικ 1-0, Λίμερικ – Σεντ Πάτρικς 0-1

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Στην ανωτερότητα της Ντάνταλκ υποκλίθηκε την περασμένη αγωνιστική η Σεντ Πάτρικς, γνωρίζοντας την ήττα 3-1 στο Δουβλίνο. Δεν ήρθε πάντως τόσο εύκολα η ήττα, πραγματοποίησε καλό πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (1-0 στο 25’). Στην επανάληψη ήταν λογικό να πιεστεί, ισοφαρίστηκε στο 51’ (1-1), δέχθηκε την ανατροπή στο 58’ (1-2), για να έρθει το 1-3 στις καθυστερήσεις της συνάντησης (1-3 στο 93’).

Έβδομη διαδοχική ήττα για τη Σεντ Πάτρικς, παρέμεινε στην έκτη θέση με 30 πόντους, στο -7 απ’ την τέταρτη Σάμροκ Ρόβερς, ενώ έχει διαφορά εννιά πόντων απ’ τα μπαράζ παραμονής. Για το Λέινστερ Σένιορ Καπ προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Γουέξφορντ Γιουθς (5-0 εντός έδρας), ενώ την Τρίτη ηττήθηκε σε φιλικό από την Νιούκαστλ (0-2). Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 22-16 τέρματα, τα πέντε απ’ τα επτά πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από Over 2.5. Τιμωρημένος ο Τόνερ (Αμυντικός, 23, 2). Συνεχίζει στα πιτς ο Φάγκαν (Επιθετικός, 14, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-1 από την Ντάνταλκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Σεντ Πάτρικς – Λίμερικ παίζει στον Stoiximan

ΛΙΜΕΡΙΚ

Από την άλλη πλευρά, η Λίμερικ πραγματοποίησε φιλότιμη εμφάνιση, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό στο εκτός έδρας με την Ντέρι, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Στάθηκε εξαιρετικά, προηγήθηκε στο 35’ (0-1), δεν απέφυγε την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα (1-1 στο 37’), δέχθηκε την ανατροπή με την έναρξη της επανάληψης (2-1 στο 46’), προσπάθησε έπειτα να αντιδράσει, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν κατόρθωσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Επιστροφή στις ήττες για τη Λίμερικ, μετά την νίκη επί της Μπρέι (2-1), που ήταν η μοναδική στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (1-2-4). Παρέμεινε στη θέση των μπαράζ παραμονής με 21 πόντους, στο -4 πλέον απ’ την απευθείας παραμονή και στο +6 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Διαθέτει επίσης μια από τις χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας με 18 γκολ σε 25 αγωνιστικές. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες με 11-26 τέρματα. Συνεχίζει να ταλαιπωρείται από προβλήματα, πολλοί παίκτες έχουν αποχωρήσει από το ρόστερ, με την ομοσπονδία να έχει απαγορεύσει στην ομάδα να κάνει μεταγραφές εξαιτίας οικονομικών προβλημάτων. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Κέλι (Αμυντικός, 19, 0) και Γουάσλ Ο’ Λόχλεν (Επιθετικός, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ντέρι.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.