12η αγωνιστική

*Αήττητη η Σεντ Ετιέν στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανζέ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Σισοκό στο 13ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων έρχεται η Σεντ Ετιέν, με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Μπατλέ φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, της οποίας και επικράτησε με 0-1.

Μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά και περίμενε την αντίπαλο της στο δικό της μισό του γηπέδου, πέρασε δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, αλλά άντεξε στην πίεση και απέφυγε πιθανή απώλεια.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και την “λευκή” ισοπαλία με την Αζαξιό, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι κράτησε ανέπαφη την εστία της για πέμπτο σερί ματς. Σταθερά σε ανοδική πορεία, έχει την ευκαιρία τώρα να βρεθεί στο -2 από την κορυφή.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Λοπί στο 33ο λεπτό, με τον Μπαχογιά να κάνει το τελικό 2-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Την πέμπτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ανζέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον έλεγχο και εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά προβλήματα των φιλοξενούμενων ευτύχησε να προηγηθεί λίγο μετά το μισάωρο, για να βρει και πάλι δίχτυα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Πιο παθητικός ο ρόλος της στην πορεία, αλλά παρότι δέχθηκε πίεση κράτησε το μηδέν.

Έβδομη νίκη στις οκτώ τελευταίες στροφές, αλλά και συνολικά για φέτος, έχοντας ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες, οπότε και είναι στο -1 από την πρωτοπόρο Λαβάλ. Πήρε το διπλό στις 3/5 εξόδους της, στις οποίες είχε και δυο ήττες.