Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική

*Χωρίς χρήση VAR.

*Τοπικό ντέρμπι, γνωστό ως “Ringsend Derby”.

*Α’ Γύρος: Σέλμπουρν – Σάμροκ Ρόβερς 1-2, Β’ Γύρος: Σάμροκ Ρόβερς – Σέλμπουρν 2-0.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Τελευταία εκτός έδρας ήττα της Σάμροκ Ρόβερς από τη Σέλμπουρν το μακρινό 2012, για το κύπελλο.

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μποέμιανς, στο μεταξύ τους ντέρμπι για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20′, για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων είκοσι λεπτά αργότερα (2-0 στο 38′). Γεμάτο ένταση το υπόλοιπο παιχνίδι, με την Μποέμιανς να προσπαθεί να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης, αλλά να πέφτει πάνω σε μία καλοστημένη άμυνα. Η Σέλμπουρν κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στο 73ο λεπτό, με το δεύτερο γκολ του Μπόιντ στην αναμέτρηση.

Για το πρωτάθλημα, εντός έδρας ήττα με 0-2 από τη Σλίγκο Ρόβερς. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και δύσκολα θα κινδυνέψει, με τη διαφορά της από τα μπαράζ παραμονής και την 9η Γιου Σι Ντι να είναι στους 14 βαθμούς. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας σκοράρει 3 γκολ και στις δύο.

Τραυματίες οι Κέιν και Χόκινς.

Σέλμπουρν Δουβλίνου Στατιστικά

*5 συνεχόμενα n/g.

*Έχει δεχτεί γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-1 στην παράταση (1-1 καν. διάρκεια)από την Ντέρι Σίτι, για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (1-0 στο 19′), με τα πράγματα να γίνονται ακόμη χειρότερα για την πρωταθλήτρια είκοσι λεπτά αργότερα, λόγω της αποβολής του Γκρέις με απευθείας κόκκινη στο 38′ για παράβαση εντός περιοχής. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο πέναλτι, με τη Σάμροκ να πιέζει στο β’ μέρος και να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 66′. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στο έξτρα μισάωρο, με την Ντέρι να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 95′ και το 110′, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Για το πρωτάθλημα, εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Φιν Χαρπς. Βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από τη 2η Ντέρι Σίτι, με δύο παιχνίδια λιγότερα. Δεν έχει νίκη στα τελευταία έξι εκτός έδρας παιχνίδια της (0-3-3), σε όλες τις διοργανώσεις, με τα τέσσερα από αυτά να έχουν ολοκληρωθεί με n/g.

“Ξέρουμε ότι αυτή είναι μια μεγάλη βδομάδα για εμάς, με τρία παιχνίδια στο πρόγραμμα. Θέλουμε να κάνουμε το απόλυτο, αλλά δε θα είναι εύκολο. Δε γίνεται να παίξουμε όπως με τις Ντέρι και Γάνδη, γιατί δε θα κερδίσουμε κανένα από τα παιχνίδια αυτά, αλλά αν πιάσουμε τα επίπεδα απόδοσης που μπορούμε, είμαστε ικανοί για το τρία στα τρία”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μπράντλεϊ.

Τιμωρημένος ο Γκρέις. Εκτός οι Πάουερ, Τάουελ και Λόπεζ.