*7η αγωνιστική

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε κέρδισε 1-4 εκτός έδρας την Αβαϊ εκμεταλλευόμενη την αποβολή αντίπαλου παίκτη μόλις στο πέμπτο λεπτό. Στο 8’ προηγήθηκε με τον Αλισον Φαρίας, ενώ στο 57’ ο Ροντρίγκο Φρέιτας έκανε το 0-2. Ακόμη και με παίκτη περισσότερο, δέχθηκε γκολ από τον Ζούλιο Σέζαρ στο 90’. Αλλά στα 10 λεπτά καθυστερήσεων που ακολούθησαν, πρόλαβε και πέτυχε δύο γκολ ακόμη με τον Μπρούνο Ναζάρο, το δεύτερο με πέναλτι.

Η Σαπεκοένσε όχι απλά κέρδισε ξανά έπειτα από τρία παιχνίδια, το κατάφερε με το εντυπωσιακό 1-4 εκτός έδρας επί της Αβαϊ σε ενα πολιτειακό ντέρμπι. Βέβαια τα δύο γκολ τα πέτυχε στις καθυστερήσεις και το σκορ την κολακεύει, αλλά αυτό θα μείνει στο τέλος!

Επιστρέφει στο γήπεδό της, εκεί που παραμένει αήττητη στο εθνικό πρωτάθλημα, αν και έφερε δύο σερί ισοπαλίες μετά την νίκη της στο πρώτο παιχνίδι που έπαιξε εκεί φέτος.

Είναι οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, στην 11η θέση του, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -5 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, έχοντας ευκαιρία να τις πλησιάσει με μία νίκη απόψε.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ντόουγκλας Μπορέλ.

Σαπεκοένσε Στατιστικά

*Εχει 4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει τέσσερα σερί G/G

*Εχει 7/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΖΟΥΒΕΝΤΟΥΔΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ζουβεντούδε έχασε 0-1 εντός έδρας από την Μιρασόλ, χάρη σε ένα σουτ-”φωτοβολίδα” του Τσίκο στο 53’, σε έναν αγώνα που οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε πολύ καλή μέρα και σταμάτησαν τις περισσότερες προσπάθειες των αντιπάλων τους. Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο ή να βρίσκεται πίσω στο σκορ, όπως και να ισοφαρίσει ή να δεχθεί και κάποιο ακόμη γκολ.

Η Ζουβεντούδε ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Μιρασόλ, με τον Ανταϊλτον Μπολζάν ως υπηρεσιακό τεχνικό, για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν, με αυτή να είναι η πρώτη του ήττα στον πάγκο της έπειτα από τρία παιχνίδια σε αυτόν ως πρώτος προπονητής. Αυτή ήταν η δευτερη σερί ήττα της, πέμπτη στα έξι παιχνίδια που έχει παίξει ως τώρα στο εθνικό πρωτάθλημα, με 3/3 μακριά από την έδρα της.

Φυσιολογικά, με τέτοια αποτελέσματα, είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Βέβαια σε περίπτωση νίκης της απόψε ίσως βγει από αυτήν, αφού είναι στο -2 από μία θέση παραμονής.

Σήμερα θα έχει και νέο τεχνικό στον πάγκο της, αφού ανακοινώθηκε μέσα στην εβδομάδα η πρόσληψη του Τιάγκο Καρπίνι που έκανε και κάποιες προπονήσεις με την ομάδα.

Τραυματίες και απόντες παραμένουν ο μέσος Ιρμερ και ο επιθετικός Τζεουβάνιο που ακόμη δεν έχει κάνει ντεμπούτο με την ομάδα, χτύπησε και ο αριστερός μπακ Κέλβιν, τουλάχιστον επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Εμερσον Σάντος,