* 17η αγωνιστική

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο «Elías Figueroa Brander» του Βαλπαραΐσο, περίπου 55 χλμ. μακριά από την Κιλότα και τη φυσική έδρα της Σαν Λουίς, το «Bicentenario Lucio Fariña», στο οποίο τοποθετείται νέος χορτοτάπητας.

ΣΑΝ ΛΟΥΪΣ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Σαν Λουίς στις 15 τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτήν κόντρα στην Κόλο Κόλο (1-0 εντός έδρας) στις 8 Απριλίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και εννέα ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κούρικο Ουνίδο (1-0 εκτός έδρας). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κιρόγκα, μετά την ασίστ του Οπάζο.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 63’, λόγω της απευθείας αποβολής του Ζούνιγκα. Κόντρα στην Ντεπόρτες Τεμούκο η Σαν Λουίς θα έχει πολύ δύσκολο έργο, καθώς θα αγωνιστεί σε ουδέτερο έδαφος. Πέρα από αυτό το γεγονός, διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και την τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Η Σαν Λουίς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κούρικο Ουνίδο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σαν Λουίς σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Interwetten)

Δείτε τα προγνωστικά Χιλής (Κλικ Εδώ)

Το Σαν Λουίς – Ντεπόρτες Τεμούκο παίζει στην Interwetten

ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ ΤΕΜΟΥΚΟ

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα πραγματοποίησε η Ντεπόρτες Τεμούκο, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Σαν Λορέντζο την Παρασκευή (27/7). Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 16 Αυγούστου στη Χιλή. Αήττητη παραμένει η Ντεπόρτες Τεμούκο στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε της Ουνιόν Εσπανιόλα (2-0 εντός έδρας) στις 13 Μαΐου, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σαν Λουίς (2-2 εντός έδρας), Έβερτον (2-2 εκτός έδρας) και Αντοφαγκάστα (1-1 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία, στην επανέναρξη της διοργάνωσης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ντονόσο στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 59’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Κοντρέρας στο 75’. Αξίζει να σημειώσουμε πως δύο λεπτά νωρίτερα η Ντεπόρτες Τεμούκο έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κασανόβα. Τραγικό είναι το ρεκόρ της Ντεπόρτες Τεμούκο μακριά από το σπίτι της στο πρωτάθλημα, καθώς σε οχτώ αναμετρήσεις σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις πέντε σημειώθηκε GG.

Προηγούμενο ματς: Η Ντεπόρτες Τεμούκο επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σαν Λορέντζο για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντεπόρτες Τεμούκο σε όλες τις διοργανώσεις.