* 12η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Αρχεντίνος Τζούνιορς. Το γκολ του Βομπεργκάρ στο 90’ έκρινε το παιχνίδι.

Με μεγάλο διπλό, κυρίως για την ψυχολογία της ομάδας, επέστρεψε το προηγούμενο Σάββατο από το Πατερνάλ η Σαν Λορέντσο, συμπλήρωσε 5 παιχνίδια δίχως ήττα (2-3-0) κι αρχίζει πλέον να κοιτά τα εισιτήρια για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Εξαιρετική αμυντικά η “σικλόν” στην έδρα της Αρχεντίνος, βραχυκύκλωσε απόλυτα τη γηπεδούχο ανάπτυξη, δεν δέχθηκε ούτε μία καθαρή φάση. Ακίνδυνη και η ίδια στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο βρήκε χώρους να τρέξει, έβγαλε μεγαλύτερες εντάσεις και σκόραρε στο φινάλε, με το φορ Βομπεργκάρ να σκοράρει στο 3ο λεπτό του ντεμπούτου του!

“Έχουμε τους βαθμούς που αξίζουμε, θα γίνουμε πιο αξιόπιστη ομάδα με τον καιρό. Βλέπω επαγγελματισμό από τους παίκτες κάθε μέρα στην προπόνηση, υπάρχει δίψα, θέληση, ενθουσιασμός… Αν δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα τελευταίας στιγμής δεν θα υπάρξει αλλαγή, η ομάδα ξεκουράστηκε” δήλωσε ο κόουτς Ινσούα στην τελευταία συνέντευξη τύπου.

Πρώτη φορά από τότε που ανέλαβε, που θα έχει τη δυνατότητα να μην αλλάξει κάτι στο αρχικό του σχήμα.

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 14/15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ατλέτικο Παραναένσε.

Στάθηκε όρθια την Πέμπτη στη Βραζιλία η Εστουδιάντες και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Καλύτερη της Παραναένσε για 70 λεπτά, ήταν πιο κινητική στους χώρους που έβρισκε, απείλησε κι από στημένες φάσεις. Οπισθοχώρησε και πιέστηκε στο τελευταίο 20λεπτο, άντεξε ως το τέλος όμως, με το VAR να την δικαιώνει σε δύο περιπτώσεις.

Δεύτερη κολλητή “λευκή” ισοπαλία για το σύνολο του Σιελίνσκι, ο οποίος αναμένεται να ξεκουράσει τους καταπονημένους παίκτες, αφού την Πέμπτη ακολουθεί η εντός έδρας ρεβάνς με την ομάδα του Σκολάρι.

Τελευταίο της δείγμα για το πρωτάθλημα το εντός έδρας 0-0 με την Μπάνφιλντ, σε ματς που ήταν ξεκάθαρα ελλιπής σε ένταση, δεν δημιούργησε όσο συνηθίζει.

Σταθερά εκτός ο τραυματίας στόπερ Νογκέρα, δεν αναμένεται να παίξει ούτε ο φορ Ντίας που λόγω ενοχλήσεων έχασε και το ματς στην Κουριτίμπα. Προς ολικό rotation οδεύει ο Σιελίνσκι, με βάση τα ρεπορτάζ από την τελευταία προπόνηση.