*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Σάμροκ Ρόβερς-Γιου σι Ντι 3-0, Γιού σι Ντι – Σάμροκ Ρόβερς 0-3

*Η Σάμροκ Ρόβερς έχει 15 σερί νίκες απέναντι στην Γιου Σι Ντι!

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάμροκ Ρόβερς κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Σλίγκο Ρόβερς, ούσα αρκετά καλύτερη από την αντίπαλο της, αν και τα τρία τέρματα τα πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γκάφνεϊ (53’, 56’), Γκριν (88’).

Η Σάμροκ Ρόβερς επικράτησε 0-3 εκτός έδρας της Σλίγκο Ρόβερς, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ. Στην έδρα της έχει τέσσερις νίκες στους πέντε τελευταίους αγώνες, έχοντας χάσει μόνο δύο φορές σε 10 παιχνίδια στο γήπεδό της.

Αυτό το αποτέλεσμα, σε συνδυασμό με τη νέα γκέλα της Ντέρι, την έχουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Ιρλανδίας, στο +4 από την δεύτερη θέση, έχοντας πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού o μέσος Γουάτς και ο τερματοφύλακας Μάνους, με τον πρώτο να έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά θα περιμένουν τη διακοπή του πρωταθλήματος για να είναι πανέτοιμος όταν μπορεί να αγωνιστεί. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Φιν, παραμένει τιμωρημένος ο μέσος Τάουελ.

Σάμροκ Ρόβερς Στατιστικά

*Εχει τρία σερί N/G

*Εχει 8/10 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 6/10 αγώνες εντός έδρας με 2-3 γκολ

ΓΙΟΥ ΣΙ ΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γιου Σι Ντι έχασε με 4-1 εκτός έδρας από την Ντάνταλκ, καταφέρνοντας απλά να προηγηθεί με τον Ντόιλ , μόλις στο έβδομο λεπτό. Αλλά ισοφαρίστηκε αρκετά σύντομα, από πέναλτι του Χόμπαν στο 23’, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Κέλι στο 41’. Και στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δύο τέρματα ακόμη από τον Χόμπαν στο 53’ και στο 69’.

Η Γιου Σι Ντι ηττήθηκε με 4-1 εκτός έδρας από την Ντάνταλκ, αν και άνοιξε το σκορ, δημιουργώντας κάποιες προσδοκίες. Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη ήττα της, όγδοη στους εννιά τελευταίους αγώνες της.

Είναι πάντα ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, σε θέση που εξασφαλίζει απευθείας υποβιβασμό, στο -14 από την ένατη που οδηγεί στα play off για την παραμονή και στο -15 από μία θέση που οδηγεί σε απευθείας παραμονή. Και διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και άμυνα του πρωταθλήματος.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.