*20η αγωνιστική

*Οι αναμετρήσεις διεξάγονται με θεατές, μέχρι το 50% της χωρητικότητας του γηπέδου.

*Στον πρώτο γύρο: Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1

*Η Κάλιαρι πανηγύρισε τρεις νίκες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές με αντίπαλο την Σαμπντόρια (μία ισοπαλία, μία ήττα). Σημειώθηκαν συνολικά 20 γκολ σε αυτές (μέσο όρο τέσσερα ανά παιχνίδι).

*Η Σαμπντόρια παραμένει αήττητη στις επτά τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές με αντίπαλο την Κάλιαρι (πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από το “Olimpico” η Σαμπντόρια στην τελευταία αγωνιστική του 2021, μένοντας στο 1-1 με αντίπαλο τη Ρόμα. Παράλληλα, παρέμεινε αήττητη για τέταρτη σερί αναμέτρηση (2-2-0). Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον Καντρέβα να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα, προτού ο Σομουρόντοφ σκοράρει στο 72′. Λίγο αργότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Γκαμπιαντίνι έσπρωξε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

“Θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι, το τελικό αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αν ανοίγαμε το σκορ στο δοκάρι του Καντρέβα”, ανέφερε ο προπονητής Ντ’ Αβέρσα. Οι “μπλουτσερκιάτι” παραμένουν αήττητοι στη Γένοβα με αντίπαλο την Κάλιαρι από το 2014 (6-2-0). Θετικοί σε κορωνοϊό βρέθηκαν οι Αουτζέλο και Φαλκόνε, όπως και δύο μέλη του τεχνικού τιμ. Παρελθόν αποτέλεσε ο Άντριεν Σίλβα (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ρόμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 72′ με τον Σομουρόντοφ, απάντησε ο Γκαμπιαντίνι οχτώ λεπτά αργότερα.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΑΛΙΑΡΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το ρόλο του απόλυτου αουτσάιντερ επιβεβαίωσε η Κάλιαρι στο Τορίνο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Γιουβέντους στις 21 Δεκεμβρίου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, έχασαν καλές ευκαιρίες προτού ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Κεν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν με Ντάλμπερτ και Ζοάο Πέδρο, τις οποίες πλήρωσαν στο 83′ όταν ο Μπερναρντέσκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με όμορφο διαγώνιο σουτ από τα αριστερά.

“Αξίζαμε να ισοφαρίσουμε, αν το κάναμε θα μπορούσαμε να φτάσουμε και στη νίκη”, είπε ο προπονητής Ματσάρι. Δανεικός από την Αταλάντα μέχρι το τέλος της σεζόν αποκτήθηκε ο Ματέο Λοβάτο. Ο 21χρονος Ιταλός κεντρικός αμυντικός πραγματοποίησε μόλις επτά συμμετοχές με τους “μπεργκαμάσκι” τη φετινή σεζόν. Θα πρέπει να γυρίσουμε στον Οκτώβριο 2012 για να βρούμε την τελευταία νίκη των Σαρδηνών στην έδρα της Σαμπντόρια (1-0). Εκτός ομάδες έχουν τεθεί Κάσερες και Γοδίν, εξέτισε ο Μαρίν.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Γιουβέντους. Τα γκολ πέτυχαν οι Κεν (40′) και Μπερναρντέσκι (83′).