*Ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αυστρίας. Οι αγώνες είναι νοκ – άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειασθεί η διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα: Σάλτσμπουργκ – Αούστρια 2-2, Αούστρια Βιέννης – Σάλτσμπουργκ 1-1, Σάλτσμπουργκ – Αούστρια Βιέννης 4-1

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Την υπέρ της παράδοση, αλλά και την κακή αγωνιστική κατάσταση της Αούστρια θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί ιδανικά η Σάλτσμπουργκ με στόχο την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Οι δυο ομάδες τέθηκαν πέρσι αντιμέτωπες στον τελικό με τη Σάλτσμπουργκ να κατακτά τον τίτλο επικρατώντας με 0-2 της Αούστρια στην παράταση. Σε εξαιρετική κατάσταση οι «ταύροι» προέρχονται από τη νίκη με 2-1 επί της Ριντ στο πρωτάθλημα, όπου βρίσκονται στην κορυφή και στο +6 από τη Ραπίντ Βιέννης. Συνολικά, η Σάλτσμπουργκ έχει συμπληρώσει εννέα παιχνίδια αήττητη, μετρώντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ εμφανίζεται δυνατή στο Red Bull Arena, όπου έχει γνωρίσει τη φετινή σεζόν μόλις δυο ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Είναι το φαβορί της σημερινής αναμέτρησης, κάτι που θα προσπαθήσει να αποδείξει και στον αγωνιστικό χώρο του Red Bull Arena.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 επικράτησε της Ριντ στο πρωτάθλημα η Σάλτσμπουργκ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Στοιχημάτισε τώρα στο Σάλτσμπουργκ – Αούστρια

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό θέλει σήμερα η Αούστρια Βιέννης, που δεν έχει στο μυαλό της κάτι άλλο πέρα της πρόκρισης. Σε κακό μομέντουμ το συγκρότημα του Μπάρισιτς, προέρχεται από την ήττα με 1-0 από τη Ραπίντ Βιέννης, ενώ συνολικά μετράει δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, όπου σημείωσε μόλις ένα τέρμα. Παραμένει στην πρώτη προνομιούχο τριάδα, με τη διαφορά της ωστόσο από την τέταρτη θέση να είναι μόλις στο +2. Θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις των τελευταίων αρνητικών αποτελεσμάτων, με τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι να είναι το μοναδικό ζητούμενο.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-0 από την Αούστρια γνώρισε η Ραπίντ στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2,5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.