25η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκάμπα Οσάκα – Τόσου 1-1

ΤΟΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κασίμα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 26ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Ναραχάρα στο 66′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 80′, από το σημείο του πέναλτι.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Τόσου, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κέντα Καβάι φιλοξενήθηκε από την Κασίμα, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Σε ένα ισορροπημένο σε κατοχή και φάσεις παιχνίδι, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, ωστόσο προς το φινάλε έκανε πέναλτι και δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, απέχοντας τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-2-2)

Τόσου Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σονάν Μπελμάρε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ζουάν Άλανο (37′) και Ουσάμι (πεν. 61′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκάμπα Οσάκα, μετά και την ήττα 2-1 στην έδρα της Γιοκοχάμα Μαρίνος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος υποδέχθηκε τη Σοναν Μπελμάρε, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση στο φινάλε.

Έφτασε έτσι τις 4/5 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, οπότε και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης και στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (3-1-1).