*11η αγωνιστική.

* Χωρίς ισοπαλία στα μεταξύ τους από το 2009.

* Από τα 5 τελευταία, τα 3 έληξαν με 2-1 υπέρ της ομάδας που έπαιζε εντός.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ινστιτούτο εκτός χωρίς σκορ, η αντίπαλος είχε δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Ικανοποιητικός ο βαθμός στην Κόρδοβα και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που τον κατέκτησε. Ειδικά στην επανάληψη ήταν για να χάσει, η τύχη την έσωσε και ίσως και λίγο η έλλειψη ψυχραιμίας των αντιπάλων. Η ίδια λίγα πράγματα, απείλησε κάπως με κάποια μακρινά σουτ και με μια φάση που προήλθε από κόντρα της μπάλας.

Επιστρέφει στο Ροσάριο όπου θέλει να διευρύνει το αήττητο σερί της μεν, αλλά και να πάρει μια νίκη που θα την ανεβάσει σε όλες τις βαθμολογίες και περισσότερο στη συνολική όπου δίνει μεγάλη μάχη να βγει στο Λιμπερταδόρες, ή έστω να κρατηθεί στη ζώνη του Σουνταμερικάνα. Μόνο το τελευταίο έθεσε ως στόχο ο Ρούσο στις δηλώσεις πριν το ματς με την Αρχεντίνος, όμως με την ομάδα του σε απόσταση κάτω της μιας νίκης από τη ζώνη του Λιμπερταδόρες, δεν γίνεται να μην το κυνηγήσουν.

Έξω με ενοχλήσεις ο στόπερ Μάγιο, περισσότερο για προληπτικούς λόγους. Επιστρέφει ο ακραίος μπακ Σάντες.

Ροσάριο Σεντράλ Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία, όλα ήταν under 2,5.

* Δεν έχει ήττα εντός στο Κόπα ντε λα Λίγκα, συνολικά στη σεζόν κρατάει την έδρα της αλώβητη εδώ και 26 παιχνίδια.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα εντός από την Ουρακάν, 1-2 με ανατροπή. Προηγήθηκε με τον Ρεδόνδο (21’) για να πάρει διπλή απάντηση μέσα σε λίγα λεπτά από τον Πουσέτο (58’, 62’ πεν.).

Στο πρώτο μέρος, υπήρχε μόνη της στο γήπεδο, μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο υπέστη καθίζηση, χωρίς να πιεστεί πολύ είδε το σκορ να γυρνάει και εκεί φάνηκε “λίγη” για να αντιδράσει και να περισώσει κάτι από το παιχνίδι. Έτσι, έφτασε στα πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη και μια ανάσα από το να βρεθεί εκτός ζώνης του Σουνταμερικάνα στη συνολική βαθμολογία.

“Με ενοχλεί το αποτέλεσμα επειδή ξέρω πως μέχρι να γίνει το 1-1 δεν είχαν τελική στην εστία μας” δήλωσε ο Γκέδε. “Στριμωγμένος” ο κόουτς πληθαίνουν οι φωνές κριτικής, τον κατηγορούν ότι η ομάδα του αντί να δείχνει πρόοδο κάνει σταθερά βήματα προς τα πίσω.

Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα.

Αρχεντίνος Τζούνιορς Στατιστικά

* G/G τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, σκόραρε σε όλα πρώτη και δέχτηκε ανατροπή.

* Χωρίς νίκη στα 3 πιο πρόσφατα εκτός, έχασε τα 2 δεχόμενη ακριβώς 3 γκολ στο καθένα.