*17η αγωνιστική

*Οι δύο προηγούμενες (και μοναδικές) συναντήσεις των δύο ομάδων ήρθαν Under 2.5 & 2-3 γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Σοσό. Δέχθηκε το γκολ στο 73’.

Με το… αριστερό το ντεμπούτο του Ντιντιέ Σαντινί στον πάγκο της, έχασε 1-0 από τη Σοσό στο “Μπονάλ”. Ανταγωνιστική για ένα 45λεπτο, έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο, ήταν άστοχη στις τελικές της. Δεν ήταν καλή στο δεύτερο μέρος, πέρασε δύσκολα, δεν άντεξε στην πίεση, ήταν ακίνδυνη μετά το γκολ και έφυγε με άδεια χέρια.

Επιστροφή στις ήττες για τη Ροντέ, είχε προηγηθεί το διπλό στη Σεντ Ετιέν (0-2), παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις, αυτή τη στιγμή απέχει τρεις πόντους απ’ τη σωτηρία. Επιπλέον, διαθέτει την δεύτερη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (13 γκολ). Δεν έχει νικήσει σε επτά παιχνίδια στο γήπεδό της (0-3-4), τα τέσσερα πιο πρόσφατα ήρθαν Under 2.5. Εξέτισε ο επιθετικός Ντεπρέ, δεύτερο τιμωρημένοι ο στόπερ Βαντεναμπέλ και ο χαφ Βαλεριό.

ΡΟΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια.

*N/G τα έξι πρόσφατα ματς.

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 κόντρα στη Λαβάλ. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 27’, έκανε το 2-0 με τον Σουμαρέ στο 30’, το 3-0 με τον Λε Μπιάν στο 37’, το 4-0 με τον Ξάντε Σίλβα στο 63’ και το 5-0 με πέναλτι του Σουμαρέ στο 88’.

Τρόμαξε κόσμο με την εμφάνισή της στην επιστροφή στην ενεργό δράση, διέσυρε 5-0 τη Λαβάλ εντός έδρας. Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση, ότι έκανε μέσα στο γήπεδο της έβγαινε, τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι απ’ το πρώτο ημίχρονο (3-0). Τυπική διαδικασία το δεύτερο 45λεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο, φτάνοντας μάλιστα τον δείκτη του σκορ σε υψηλότερα επίπεδα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ντιζόν, είχε προηγηθεί δεκάδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-4-6), παρέμεινε εκτός επικίνδυνων θέσεων, αλλά η διαφορά των τριών πόντων δεν μπορεί να την αφήσει σε ησυχία. Στα έξι τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της πήρε μόλις μια νίκη (1-3-2), τα πέντε εξ αυτών ήρθαν No/Goal. Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Ροκιά και ο επιθετικός Καμαρά.