*Αγώνας ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι..

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του Γρανάδα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Άγιαξ – Ρόμα 1-2): Ο Άγιαξ προηγήθηκε με τον Κλάασεν στο 39’, έχασε πέναλτι με τον Τάντιτς στο 53’, η Ρόμα ισοφάρισε με τον Πελεγκρίνι στο 57’ και πήρε τη νίκη με γκολ του Ιμπάνιεζ στο 87’.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τη σεζόν 2002-2003 για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Άγιαξ να κερδίζει 2-1 το παιχνίδι στην έδρα του, ενώ το δεύτερο παιχνίδι στη Ρώμη έληξε ισόπαλο 1-1.

*Η Ρόμα είναι αήττητη στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ (7-3-0), στα επτά εξ αυτών σκόραρε από δύο γκολ και πάνω, .

*Αήττητος παραμένει ο Άγιαξ στις έξι τελευταίες επισκέψεις του στην Ιταλία (3-3-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΟΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έβγαλε αντίδραση στη Serie A η Ρόμα και την περασμένη Κυριακή ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο της Μπολόνια στο “Ολίμπικο”. Δεν έπιασε καλή απόδοση στο ξεκίνημα, ήταν λιγότερο επικίνδυνη από την αντίπαλο, κινδύνεψε σε πολλές περιπτώσεις, αλλά λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Ανώτερη στο δεύτερο 45λεπτο, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες να “κλειδώσει” νωρίτερα το “τρίποντο”, ενώ ήταν σοβαρή στα μετόπισθεν και δεν ένιωσε τον κίνδυνο.

Eπιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Φονσέκα, είχαν προηγηθεί δύο ήττες από τις Πάρμα (2-0), Νάπολι (0-2) και η ισοπαλία με τη Σασουόλο (2-2 εκτός), βρίσκεται στο -6 απ’ την εξάδα και στο -7 απ’ την τετράδα.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ, η Ρόμα πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης μετά το διπλό στο Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ και στον αγώνα ρεβάνς στη Ρώμη έχει την πολυτέλεια να παίξει για 2.5 αποτελέσματα (της κάνει και ήττα με σκορ 1-0). Είχε την τύχη με το μέρος της στο πρώτο παιχνίδι, ο γκολκίπερ της Πάου Λόπεθ ήταν εκ των κορυφαίων (απέκρουσε και πέναλτι στο 1-0) και οι “τζιαλορόσι” πήραν τη νίκη από στημένη φάση στο φινάλε.

“Το 2-1 του πρώτου αγώνα μας δίνει ένα μικρό πλεονέκτημα. Ωστόσο, ο Άγιαξ είναι μια πολύ καλή και επιθετική ομάδα, θα διεκδικήσει τις πιθανότητές του και θα πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στο στόχο μας”, επεσήμανε ο Φονσέκα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, επιστρέφει ο χαφ Κριστάντε, τιμωρημένος είναι ο μπακ Μπρούνο Πέρεζ, παραμένουν τραυματίες οι Σπινατσόλα, Κουμπούλα, Σμόλινγκ και Ελ Σαράουϊ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Μπολόνια. Κινδύνεψε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκε τον τρόπο να σκοράρει με τον Μπόρχα Μαγιοράλ στο 44’ και με σωστή διαχείριση στο δεύτερο 45λεπτο έφτασε δίκαια στη νίκη.

ΡΟΜΑ Στατιστικά

*2-3 γκολ στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*GG & Over 2.5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΑΓΙΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει ακάθεκτος προς τη μαθηματική εξασφάλιση της φετινής Έρεντιβιζιε ο Άγιαξ, ο οποίος πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Βααλβάικ. Κυρίαρχος από το ξεκίνημα του αγώνα, μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ, θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν απειλήθηκε από την αντίπαλο ούτε στο δεύτερο μέρος, ήταν το απόλυτο “αφεντικό” στο ματς φτάνοντας δίκαια στην επικράτηση.

Πέμπτη σερί νίκη στην Έρεντιβιζιε για την ομάδα του Τεν Χαχ, διεύρυνε το αήττητο του στις 17 αγωνιστικές (14-3-0), έχει μάλιστα ματς λιγότερο (με Ουτρέχτη εντός) από τις Αλκμάαρ, Αϊντχόφεν και απομένουν τα… τυπικά για την κατάκτηση του 35ου πρωταθλήματος. Δεν έχει υποχρεώσεις στο εγχώριο πρωτάθλημα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, αφού την Κυριακή (18/04) παίζει τον τελικό Κυπέλλου με τη Φίτεσε στο Ρότερνταμ.

Όσον αφορά τις υποχρεώσεις του στο Γιουρόπα Λιγκ, ο Άγιαξ βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα του. Ταξιδεύει στη Ρώμη με αποκλειστικό στόχο την ανατροπή του σκορ που θα του δώσει την πρόκριση στα ημιτελικά της εν λόγω διοργάνωσης. Στάθηκε και άτυχος στο παιχνίδι του Άμστερνταμ, αστόχησε σε πέναλτι με το σκορ στο 1-0, μετά την ισοφάριση της Ρόμα είχε καλύτερες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και από μια στημένη φάση στο φινάλε έχασε το ματς. “Σίγουρα η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη. Έχω πίστη στην ομάδα μου, μπορούμε να τα καταφέρουμε και να πάρουμε την πρόκριση, αρκεί να πιάσουμε την ίδια απόδοση με το πρώτο παιχνίδι”, είπε αισιόδοξος ο κόουτς Τεν Χαχ.

Στα καθαρά αγωνιστικά, τιμωρημένος λόγω ντόπινγκ είναι ο Ονάνα (Τερματοφύλακας, 20, 0), συμπλήρωσε κάρτες ο Ρενς (Αμυντικός, 12, 1), παραμένουν τραυματίες οι Μαζραουί (Αμυντικός, 15, 0), Μπλιντ (Αμυντικός, 23, 1). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη ο Αλέ (Επιθετικός, 11, 6). Επιστρέφουν οι Στεκέλενμπουργκ (Τερματοφύλακας, 6), Σχουρς (Αμυντικός, 23, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Βααλβάικ. Πήρε τη νίκη με γκολ του Αλέ στο 14’, θα μπορούσε να φτάσει σε πιο εμφατική νίκη.