* 6η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Κόνιασπορ. Ο Γιαζγκιλί (34’) άνοιξε το σκορ για την Κόνιασπορ, αλλά ο Σάουερ (89’) με πέναλτι και ο Γκάιτς (90+2’) ανέτρεψαν το σκορ για την Ρίζεσπορ.

Ο κόουτς Παλούτ ξεδιπλώνει τις προπονητικές του ικανότητες και στην ομάδα της Ριζούντας, παίρνοντας “κρύα” εκδίκηση το περασμένο Σάββατο στο Ικόνιο από τον σύλλογο που τον απέλυσε αδίκως στο ξεκίνημα του έτους.

3η διαδοχική νίκη για τους νεοφερμένους στην κατηγορία, δεύτερο σερί σπουδαίο διπλό μετά το 2-3 στην Τραπεζούντα και πλασάρισμα στην 3η θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας ότι μπορούν να δημιουργήσουν και από πίσω στο σκορ (0.49 – 2.09 xGoals).

Κράτησε μπάλα η Ρίζεσπορ (60% κατοχή), αλλά δεν απείλησε μέχρι την στατική φάση που έφερε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Το έκανε στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου κι ακόμη περισσότερο σε αυτό του δευτέρου, αφού διατήρησε τη συνοχή της μετά το γκολ. Εκμεταλλεύτηκε ένα αχρείαστο πέναλτι για την ισοφάριση και ο Αργεντίνος φορ Γκάιτς έκανε ντεμπούτο ως αλλαγή με γκολ σε μετάβαση για την ανατροπή.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα υποδέχεται την Σίβασπορ, παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Αζουμπουίκε (μέσος), Μαρί (φορ).

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ανκαραγκιουτσού. Ο Σάιθ (18’) άνοιξε το σκορ για την Σίβασπορ, αλλά η Ανκαραγκιουτσού ανέτρεψε το σκορ με Μορουτσάν (31’), Τσιγκερτσί (66’) και Σέφας (90+6’). Στο 59ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ενζί των γηπεδούχων.

Με εντός προγράμματος ήττα στην έδρα της Μπεσίκτας (2-0) πήγε στη διακοπή η ομάδα της Σεβάστειας, αλλά στην επιστροφή της υπέστη νέα, απρόσμενη, ήττα που την αδικεί στην συνολική εικόνα του αγώνα.

H αναμέτρηση της Δευτέρας ξεκίνησε θετικά για τους γηπεδούχους, απείλησαν σε μετάβαση πριν προηγηθούν σε παρόμοια συνθήκη με τον Ισπανό επιτελικό. Αδικαιολόγητα άδεια η άμυνά τους στη φάση της ισοφάρισης, την οποία ακολούθησε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το 2-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχαν δοκάρι σε στατική φάση, αλλά η αποβολή του εξτρέμ Ενζί τους ανάγκασε να παίξουν σε χαμηλά μέτρα. Άτυχοι στο εξοστρακισμένο σουτ για το 1-2, απείλησαν δις σε στατικά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον κίπερ ανεβασμένο για κόρνερ δέχθηκαν το τρίτο γκολ.

Στην αναποτελεσματικότητα των παικτών του στάθηκε ο κόουτς Τσετίν, ενώ δεν απέκλεισε να τιμωρηθεί εσωτερικά ο Ενζί για την αποβολή του.

Ο Καμερουνέζος επιθετικός δεν ταξίδεψε στον Πόντο, όπως και οι τραυματίες Καμαρά (στόπερ), Ροντρίγκες (εξτρέμ).