* 3η αγωνιστική

* Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στη φάση των “16”, ο δεύτερος θα παίξει στα playoffs με ομάδα που θα τερματίσει 3η σε όμιλο του Champions League και ο τρίτος θα παίξει playoffs για το Conference League με ομάδα που θα τερματίσει 2η στον όμιλό της.

* Με VAR

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε όμιλο του Europa League και το 2018, με τους Ουκρανούς να επικρατούν 1-2 εκτος και 3-1 εντός έδρας!

ΡΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Στρασμπούρ. Στο 28ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες και η Ρεν πέτυχε τρία γκολ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με Καλιμουεντό (38’), Τεριέ (49’) και Γκουιρί (61’). Με πέναλτι του Ντιαλό στο 72’ μείωσε η Στρασμπούρ.

Αρχίζει και βρίσκει ρυθμό η Ρεν, στην επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων πέρασε νικηφόρα από την Αλσατία για να φτάσει τα 7 παιχνίδια δίχως ήττα (4-3-0).

Αλλοιώθηκε η εικόνα του σαββατιάτικου αγώνα με την αποβολή των αντιπάλων νωρίς, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Ζενεσιό για ένα εύκολο διπλό που την έστειλε στην 6η θέση της Ligue 1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Καλιμουεντό με φορίσιο γκολ για το 0-1, σέρβιρε για τα δύο επόμενα, ενδιάμεσα η Ρεν είχε και δύο δοκάρια!

Στον πρεμιέρα του ομίλου έβγαλε δραματικό διπλό στη Λάρνακα με γκολ στο 94’ επί της ΑΕΚ (1-2) και μία εβδομάδα αργότερα στη Βρετάνη είδε τη Φενέρ να επιστρέφει από το 2-0 σε 2-2, όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Απώλεια ο τραυματισμός του χαφ Σανταμαρία, αποκτήθηκε στη θέση του ο Τσέκα από τη Λιλ, αλλά δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο Europa League. Τιμωρημένος είναι ο δεξιός μπακ Τραορέ, τραυματίας και ο εξτρέμ Σουλεμανά.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 14/15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της!

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το Europa League.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μινάι. Ο Τσιγκάνκοφ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 51ο λεπτό.

Με νίκη επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Ντινάμο, τη δεύτερη της μετά από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα, όπου δεν έχει ξεκινήσει καλά. Δεν πατούσε σωστά η ομάδα του Λουτσέσκου στο ξεκίνημα του ματς με τη Μινάι, έγιναν αβίαστα λάθη και κινδύνεψε νωρίς. Πήρε τα ηνία στην συνέχεια, ενέτεινε την πίεση στα αντίπαλα καρέ και προηγήθηκε με τον ποιοτικότερο της παίκτη. Δεν το “τέλειωσε” το ματς και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να πάθει τη ζημιά.

Στον όμιλο του Europa League είναι πλέον το μεγάλο αουτσάιντερ, αφού ηττήθηκε και στα δύο πρώτα ματς. Στις καθυστερήσεις μεν, δίκαια δε από τη Φενέρμπαχτσε (2-1) στην Πόλη για την πρεμιέρα, από νωρίς δέχθηκε το γκολ μία εβδομάδα αργότερα απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας (0-1) και δεν είχε αντίδραση στην συνέχεια.

Μακροχρόνια η απουσία του καλύτερού της χαφ Σαπαρένκο, παραμένει εκτός και ο βασικός κίπερ Μπούστσαν.