* 12η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4 τελευταία (επίσημα) μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στο σακούλι της έβαλε τη Δευτέρα η Ραντόμιακ, με το 1-1 στο Μπιάλιστοκ απέναντι στη Γιαγκελόνια. Με δόση τύχης ο πόντος για την ομάδα του Μπάνασικ, που σκόραρε από ανόητο πέναλτι, σε μία από τις λίγες φορές που απείλησε.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη και 6η στα 7 τελευταία ματς ισοπαλία για τη Ραντόμιακ. Το τέταρτο 1-1 στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος! Είχε προηγηθεί το άδικο για την ίδια εντός έδρας 1-1 με τη Νιετσιέτζα.

Παραμένει εκτός επικίνδυνης ζώνης με 13 πόντους συγκομιδή, στο +6, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γιαγκελόνια. Πρώτη απειλή (4’) για τη Γιαγκελόνια, απάντησε δύο λεπτά αργότερα η Ραντόμιακ. Στο 25’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και τελείωμα του Τσέρνιχ. Στο 33’ ο Ανγκιέλσκι ισοφάρισε για τη Ραντόμιακ με πέναλτι σε αχρείαστο χέρι αμυνόμενου. Κακό ποιοτικά το δεύτερο ημίχρονο, η Γιαγκελόνια είχε την κατοχή και τον έλεγχο, αναλώθηκε σε πολλά σουτ εκτός περιοχής, στα δύο επικίνδυνα ο κίπερ της Ραντόμιακ είχε απάντηση.

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Betshop)

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δραστικά βελτιωμένη επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Γκόρνικ Λέτσνα, ωστόσο ο βαθμός (1-1) στο εντός έδρας παιχνίδι με την Πιαστ δεν της έφτανε για να ξεκολλήσει από τον πάτο της Ekstraklasa.

Πολύ καλύτερη η αμυντική της συμπεριφορά, μετά από συνεχόμενες συντριβές, απειλήθηκε λίγο από τον αντίπαλο, αντέδρασε σωστά και είχε φάσεις να γυρίσει το ματς.

Αναζητά την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, αφού σε 5 ταξίδια έχει μόλις ένα βαθμό συγκομιδή και 3-12 συντελεστή τερμάτων.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πιάστ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις το 3ο λεπτό με τον Σοκολόφσκι, από στημένη φάση. Έχασαν μεγάλη φάση για το 0-2 στο 20’ και η Γκόρνικ απάντησε με διπλή χαμένη ευκαιρία στο 30’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σπιάτσκα με δυναμική κεφαλιά ισοφάρισε για την Γκόρνικ. Δίχως φάσεις στο δεύτερο μέρος η Πιαστ, ο τερματοφύλακάς της είχε απάντηση σε δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων.