Τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων

*Στη νοκ-άουτ φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες από τους έξι ομίλους.

*80% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η Αφρικανική Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοίνωσε ότι οι ομάδες χτυπημένες από κρούσματα Covid-19 είναι υποχρεωμένες να παρατάξουν τουλάχιστον 11 παίκτες στο γήπεδο, ακόμη και αν δεν υπάρχει διαθέσιμος τερματοφύλακας στο ρόστερ. Όσες ομάδες δεν καταφέρουν να συμπληρώσουν ενδεκάδα, θα χάνουν τον αγώνα με 2-0 στα χαρτιά.

*Σε περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τον όμιλο ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι ο μεταξύ τους αγώνας. Αν ο μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε με ισοπαλία, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά τερμάτων των ομάδων στον όμιλο.

*Σε περίπτωση που οι τρίτες ομάδες κάθε ομίλου είναι ισόβαθμες στην τελική κατάταξη, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά των γκολ.

*Το Καμερούν, ακόμη και με ήττα, είναι σίγουρα 1ο στον όμιλο.

*Το Πράσινο Ακρωτήρι χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από την Μπουρκίνα Φάσο, για να τερματίσει εκείνο στη 2η θέση του ομίλου.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ηττήθηκε με 0-1 από την Μπουρκίνα Φάσο, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του ομίλου. Ήταν κατώτερο των αντιπάλων του στο 1ο ημίχρονο και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ στο 39′. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, αλλά να είναι άστοχες στην τελική προσπάθεια. Οι “μπλε καρχαρίες” του Γκάρι Ροντρίγκες ίσως να άξιζαν κάτι παραπάνω από αυτήν την ήττα.

Ήταν η 1η του ήττα στο τουρνουά. Προηγήθηκε η νίκη με 0-1 επί της Αιθιοπίας στην πρεμιέρα. Βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου, ισόβαθμο με την Μπουρκίνα Φάσο, από την οποία χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα για να βρεθεί εκείνο στην πρώτη δυάδα του γκρουπ. Έχει σκοράρει στα 8 από τα τελευταία 10 παιχνίδια του, επίσημα και φιλικά.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 0-1 από την Μπουρκίνα Φάσο, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων.

Πράσινο Ακρωτήρι Στατιστικά

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του. (Δες το στην στοιχιμαν)

*Ν/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιβλητική νίκη με 4-1 επί της Αιθιοπίας, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων, που του εξασφάλισε και την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης. Βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (0-1 στο 4′), αλλά έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε άμεσα, κάνοντας το 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Μπήκε πολύ δυνατά στο β’ μέρος, επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με 3-1 στο 55′ (2-1 στο 53′). Το υπόλοιπο παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το τελικό 4-1 να διαμορφώνεται στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη του στο τουρνουά, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ και στα δύο αυτά παιχνίδια. Βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου, με την πρωτιά σχεδόν εξασφαλισμένη. Μετράει μόλις 2 ήττες στα τελευταία 10 επίσημα παιχνίδια του.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση, με τον κόουτς Κονσεισάο να κάνει αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Άνετη νίκη με 4-1 επί της Αιθιοπίας, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων.