*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου(Απερτούρα): Νεκάξα-Πουέμπλα 1-2.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μοντερέι, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γκονζάλεζ στο 52’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπερτεράμε στο 90+5’.

Κακή εμφάνιση και ήττα στην πρεμιέρα για την Πουέμπλα. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές, όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση, στην οποία υπέκυψε στην επανάληψη, δεχόμενη δύο γκολ.

Άμεση αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από το αρνητικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την Κλαουζούρα απέναντι στην ομάδα που τερμάτισε τελευταία στην Απερτούρα. Μπορεί να μην έπεισε ούτε επιθετικά, ούτε αμυντικά, όμως μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αστάθειες που βγάζει συχνά η αντίπαλός της, ώστε να πετύχει το πρώτο της γκολ σε αυτό το γύρο του πρωταθλήματος.

Πουέμπλα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Άτλας με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Αγκίρε στο 29’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μονρεάλ στο 88’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μοντές στο 90+3’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με εννέα παίκτες ύστερα από τις αποβολές των Ρότσα και Τρέχο στο 62’ και το 88’ αντίστοιχα.

Πολύ καλή εμφάνιση και θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για τη Νεκάξα. Παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, εκμεταλλεύτηκε στην επανάληψη το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, ανατρέποντάς το στα τελευταία λεπτά.

Με ψυχολογία στα ύψη έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από τη νίκη της πρεμιέρας, καθώς και με τον τρόπο όπου αυτή ήρθε. Έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία, ειδικά μεσοεπιθετικά, όμως φάνηκε να παραμένει ασταθής στα μετόπισθεν, όπως και κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου.