*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γουίγκαν-Πόρτσμουθ 1-2.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Κόουλ στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γένγκι στο 9’. Το 1-2 πέτυχε ο ΜακΈιτι στο 59’ και το 2-2 ο Μπίσοπ με πέναλτι στο 83’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σογκνέσι στο 89’.

Καλή εμφάνιση και νίκη τίτλου για την Πόρτσμουθ. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, όμως κατάφερε στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ στα τελευταία λεπτά.

Γιορτινό κλίμα αναμένεται να υπάρχει στο γήπεδο, αφού με τη νίκη της επί της Μπάρνσλεϊ μεσοβδόμαδα εξασφάλισε και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση εδώ και καιρό, βρίσκει δίχτυα ασταμάτητα, όμως αμυντικά κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι. Θα αγωνιστεί χωρίς κανένα άγχος, αφού το αποτέλεσμα πλέον μικρή σημασία έχει, ενώ παράλληλα και οι φιλοξενούμενοι δεν διεκδικούν κάτι.

Πόρτσμουθ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Λίνκολν με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σμιθ στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαντρόιου στο 40’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χιούζ στο 90’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για τη Γουίγκαν. Προηγήθηκε σχετικά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, όμως υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε, πετυχαίνοντας το γκολ που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα.

Αντιμέτωπη με την πρωταθλήτρια Πόρτσμουθ τίθεται σήμερα και θέλει να δείξει τα «δόντια» της. Μπορεί να είναι βαθμολογικά αδιάφορη εδώ και αρκετές αγωνιστικές, όμως σε καμία από τις τελευταίες αναμετρήσεις της δεν χάρισε βαθμούς, σκοράροντας μάλιστα σε όλες με άνεση. Τα πολλά προβλήματα που την ταλαιπωρούν στα μετόπισθεν εδώ και καιρό δεν λένε να την αφήσουν σε ησυχία, αν και δεν φαίνεται να την επηρεάζουν ιδιαίτερα στα αποτελέσματά της.