20η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, με τις 5 από αυτές να συνδυάζονται με g/g.

*Η Καέν μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-2 απέναντι στη Σοσό, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (1-0 στο 8′), μη μπορώντας να βγάλει αντίδραση σε όλο το 1ο ημίχρονο. Ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ μέρος και χάρη σε παράβαση των γηπεδούχων ισοφάρισε σε 1-1 στο 64′, με τον Μεντί να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα. Πίεσε μέχρι τέλους και έφτασε στην ολική ανατροπή, με τον Μπραχίμι να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Καέν στο πρωτάθλημα από τις 22/10 και το εντός έδρας 2-0 απέναντι στη Ροντέζ. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα και τη 2η Μπορντό. Εντός έδρας μετράει μόλις 1 ήττα στο πρωτάθλημα (5-3-1), με τα τέσσερα από τα τελευταία πέντε παιχνίδια της στο “Stade Michel d Ornano” να ολοκληρώνονται με n/g.

Tιμωρημένος ο επιθετικός Κουρ. Παραμένει τραυματίας ο Ομπιάνγκ.

ΚΑΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5+n/g στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*G/g στα τελευταία 3 παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-1 στο “εξάποντο” απέναντι στη Ροντέζ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε το προβάδισμα στο 16ο λεπτό, σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, που σημαδεύτηκε από τις κόκκινες κάρτες που δέχθηκαν αμφότερες -1 σε κάθε ομάδα- λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το γρήγορο δεύτερο γκολ της στο β’ μέρος (49′)της επέτρεψε να διαχειριστεί άνετα το προβάδισμα της. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1 στο 75′, με τη Λαβάλ να αντιδρά άμεσα και να διαμορφώνει το τελικό 3-1 τρία λεπτά αργότερα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λαβάλ μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, στις οποίες δεν σκόραρε καν. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και τη 17η Ροντέζ. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-1-3), με τα τρία πιο πρόσφατα να ολοκληρώνονται με n/g.

Τιμωρημένος ο Άντονι Γκονσάλβες. Εκτός οι Μαζιοτί, Μπαλντέ και Ντιαλό.