* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Αλάνιασπορ μετρά 6 σερί νίκες επί της Ανκαραγκιουτσού

* Στον 1ο γύρο (09/09): Αλάνιασπορ – Ανκαραγκιουτσού 2-1

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μπεσίκτας. Ο Ουτσάν άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας στο 40ο λεπτό, ο Σόου ισοφάρισε στο 53’ και ο Αμπουμπακάρ στο 55’ ανέκτησε προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Εντός προγράμματος ήττα υπέστη την περασμένη Κυριακή στην Πόλη, την γλίτωσε με μικρό σκορ χάρη στον κίπερ Ακκάν, ο οποίος ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα! 3η σερί ήττα, στο ντεμπούτο του κόουτς Αγκτσάι, με την οποία βρέθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Υπέφερε στο πρώτο 20λεπτο, με κόπο και τύχη κράτησε το μηδέν ως το 40’ όταν λύγισε σε στατική φάση. Η Μπεσίκτας έχανε ευκαιρίες μέχρι να σφυρίξει για το ημίχρονο ο διαιτητής. Από το πουθενά, με μία βαθιά μπαλιά και λάθος απομάκρυνση ισοφάρισε στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά πάνω στο ανέβασμα της ισοφάρισης δέχθηκε το δεύτερο γκολ, στο transition. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ξοδεύουν ευκαιρίες, ενώ στο φινάλε είχε τη δική της μεγάλη στιγμή η Ανκαραγκιουτσού.

Ξεκίνησε βασικός ο νεοφερμένος Καλντιρίμ (αρ. μπακ), πέρασαν στο τέλος ως αλλαγές οι επιθετικοί Μιλσον, Μουσίτι Οκό. Νέα πρόσωπα ο Τόρε (μεσος) που είχε μείνει ελεύθερος από την Άδανα Ντεμιρσπόρ και οι Κίτσιου (δεξί μπακ), Χάνουσεκ (αρ. μπακ) που έπαιζαν στην Γκαζιαντέπ, η οποία αποχώρησε από το πρωτάθλημα. Παραχωρήθηκε στην Κρουζέιρο ο Μάρλον (αρ. μπακ).

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Μούγιακιτς, ανέτοιμοι είναι οι νεοφερμένοι Κουατένγκ (δεξί μπακ), Αριγίμπι (εξτρέμ).

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπασακσεχίρ. Ο Μπεκίρογλου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 54’ και στο 69’ αποβλήθηκε ο Φερ της Αλάνιασπορ.

Ιδανικό το ντεμπούτο του κόουτς Γιανάλ στον πάγκο της Αλάνιασπορ, συνδυάστηκε με νίκη επί ισχυρού αντιπάλου. Με καλή εμφάνιση, με ανασταλτική ισορροπία που έλειπε από την ομάδα στο προηγούμενο καθεστώς.

Έπαιξε στα ίσια την Ευρωπαία Μπασακσεχίρ, ήταν απειλητική ποικιλοτρόπως, χτύπησε κάθετα για το καθοριστικό γκολ. Πιέστηκε στο τελευταίο 20λεπτο με παίκτη λιγότερο, αλλά άντεξε κι επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 5 παιχνίδια (0-1-4).

“Συγχαίρω τους παίκτες μου. Έπρεπε να αντιδράσουν έτσι. Θεωρώ ότι στο επόμενο παιχνίδι θα παίξουν με ακόμα μεγαλύτερη επιθετική αυτοπεποίθηση” δήλωσε ο κόουτς Γιανάλ, ο οποίος άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας σε 4-2-3-1. Ξεκίνησε βασικός ως αριστερό στόπερ ο νεοφερμένος Φεντάλ, ως αλλαγή πέρασε στο τελευταίο 10λεπτο ο Κουλούρης.

Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Φερ, αμφίβολος λογίζεται ο στόπερ Ακσόι που χρησιμοποιήθηκε ως δεξί μπακ στο τελευταίο παιχνίδι.