* 26η αγωνιστική

* Η Πόρτο μετρά 7/7 νίκες επί της Βιζέλα με συνολικό σκορ 20-3!

* Στο 1ο γύρο (29/10): Βιζέλα – Πόρτο 0-2

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Άρσεναλ και αποκλεισμός στα πέναλτι. Ο Τροσάρ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 41ο λεπτό.

Έφτασαν πολύ κοντά σε μία υπερβατική πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League οι “δράκοι”, συγκινητική η προσπάθειά τους την Τρίτη στο Λονδίνο. Το πήγαν μέχρι τέλους το ζευγάρι με την πρωτοπόρο της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά στην “ρώσικη ρουλέτα” απέτυχαν.

Έξοχο το τακτικό πλάνο του κόουτς Κονσεϊσάο και στην ρεβάνς, κατάφερε να βραχυκυκλώσει τη δημιουργία της Άρσεναλ, στην πρώτη τους φάση ουσιαστικά στο ματς προηγήθηκαν οι Άγγλοι. Λίγο νωρίτερα ο Εβανίλσον δεν είχε το “φονικό” ένστικτο για να κάνει τη ζημιά. Παρέμεινε πιστή για 120 λεπτά στο σχέδιο η Πόρτο, δεν πιέστηκε όσο αναμενόταν, αλλά ξόδεψε πολλές δυνάμεις στις αλληλοκαλύψεις για να απειλήσει. Μοιραίοι στη διαδικασία των πέναλτι ο Ουέντελ και ο Γκαλένο, ο οποίος ήταν μεγάλη απογοήτευση μέσα στο ματς, με πολλές λάθος ενέργειες σε υποσχόμενες επιθέσεις.

“Δείξαμε στην Ευρώπη τι σημαίνει να είσαι Πόρτο” δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Κονσεϊσάο και γύρισε αμέσως την προσοχή της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα από το εξαντλητικό παιχνίδι στο Emirates, παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Μαρκάνο (στόπερ), Ζαϊντού (αρ. μπακ).

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Φαρένσε. Ο Λουίς (17’) άνοιξε το σκορ για την Φαρένσε, αλλά οι Πετρόφ (71’), Σορό (85’) γύρισαν το ματς για τη Βιζέλα.

Της πήρε ένα 6μηνο και 10 άγονα παιχνίδια (0-3-7) για να κάνει εντός έδρας νίκη στη Liga Portugal, με την ανατροπή του περασμένου Σαββάτου όμως εκτοξεύθηκε η ψυχολογία του συνόλου και η απόσταση από τις θέσεις παραμονής μειώθηκε στο -2.

Η Βιζέλα απείλησε πρώτη στο ματς, με πλάγιο τετ α τετ, η Φαρένσε προειδοποίησε σε στατικό πριν προηγηθεί σε μετάβαση μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να ντουμπλάρει το προβάδισμά της, πριν οι γηπεδούχοι σημαδέχουν το δοκάρι της.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν το τέμπο, δεν είχε δημιουργικές λύσεις η Βιζέλα πριν το το world class τελείωμα του Πετροφ (που ήρθε από τον πάγκο) από τα 20 μέτρα για 1-1. Γλίτωσε το δεύτερο γκολ σε μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων και ολοκλήρωσε την ανατροπή σε στατική φάση.

“Είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την Πόρτο. Με προσωπικότητα, ανταγωνιστικότητα, κοιτώντας τον αντίπαλο στα μάτια. Θέλω να δημιουργήσω δυσφορία στην Πόρτο. Έχουμε τα πάντα να κερδίσουμε. Αυτή είναι η νοοτροπία με την οποία πρέπει να πάμε.” δήλωσε ο κόουτς Ντε λα Μπαρέρα.

Επέστρεψε (ως αλλαγή) στο προηγούμενο μετά από καιρό ο σημαντικός Λακάβα (εξτρέμ), μοναδική καταγεγραμμένη απουσία πλέον ο Ρουμπέρτο (κίπερ).