*Φάση των «16» του κυπέλλου Αμερικής. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες, με την Κολόμπους Κρου να πανηγυρίζει ισάριθμες εντός έδρας νίκες (1-0, 3-0).

ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Λας Βέγκας Λάιτς με σκορ 4-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κίζα στο 21’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 31’. Το 3-0 πέτυχε ο Οσούνα Ορντόνεζ στο 50’ και το 4-0 ο Γκρίφιν στο 61’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λέιτζ στο 86’.

Την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται αυτή την περίοδο θέλει ιδανικά να εκμεταλλευτεί, σε συνδυασμό με το πλεονέκτημα έδρας, ώστε να αφήσει εκτός ακόμα μία ομάδα από τη μεγάλη κατηγορία της χώρας, από αυτή τη διοργάνωση. Είναι μαχητική και σκοράρει με συνέπεια, όμως δεν είναι σε γενικές γραμμές σταθερή αμυντικά και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα.

Πίτσμπουργκ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ ΚΡΟΥ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον του Σινσινάτι με σκορ 3-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ακόστα στο 17’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 23’. Το 2-1 πέτυχε ο Ζελαραγιάν στο 40’ και το 2-2 ο Μεϊνέσε στο 52’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μορένο στο 67’.

Την ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης έχει σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα από χαμηλότερη κατηγορία. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, αλλά προέρχεται από αρνητικό αποτέλεσμα και θέλει να βγάλει αντίδραση. Βρίσκει δίχτυα σχεδόν μόνιμα και αυτό την κάνει άμεσα κίνδυνο για κάθε αντίπαλο, όμως τα πολλά προβλήματα που βγάζει αμυντικά δεν της επιτρέπουν να αποσπά συνεχώς τα αποτελέσματα που επιθυμεί.