3η αγωνιστική

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 6 από τις 8 αναμετρήσεις στη μεταξύ τους ιστορία.

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 6 από τις 8 αναμετρήσεις στη μεταξύ τους ιστορία.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Θεσπρωτό, την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα της Κατερίνης δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, σε ένα παιχνίδι με πολλά ατομικά λάθη και από τις δύο ομάδες. Ένα τέτοιο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαραντίδη. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δε δημιούργησαν κάποια αξιόλογη φάση, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αγνοεί τη νίκη στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ισοπαλία με την Ξάνθη, με 1-1. Εκεί, παρά το γεγονός ότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, πάλι ύστερα από παράβαση στη μεγάλη περιοχή, έβγαλε χαρακτήρα, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και έφτασε στην ισοφάριση στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, ισόβαθμος με την Ξάνθη, έχοντας παιχνίδι περισσότερο.

Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσίων.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Θεσπρωτό.

Πιερικός Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια του. (Δες το στην betshop)

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια του.

ΚΑΒΑΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πρωτόγνωρες καταστάσεις για το ελληνικό ποδόσφαιρο και την Καβάλα, που ετοιμάζεται να δώσει τον πρώτο της αγώνα για τη φετινή σεζόν χρησιμοποιώντας παίκτες του μπάσκετ και του kick boxing στο ρόστερ τους. Οι “Αργονάυτες” ζουν μια πολύ δύσκολη περίοδο, τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο, όταν και θα έχουν τη δυνατότητα να προχωρήσουν σε νέες μεταγραφές, επαγγελματιών ποδοσφαιριστών.

Ο πρόεδρος της ομάδας, Σταύρος Κούρος, δήλωσε: “Πρώτες εγγραφές έτσι λέγεται η ακριβής ορολογία για να βγάλουν οι συγκεκριμένοι αθλητές δελτίο, καθώς μέχρι πρότινος δεν είχαν δελτίο κάπου αλλού. Στη συνέχεια θα εκδοθούν τα επαγγελματικά συμβόλαια των παικτών, όπως προβλέπουν οι διαδικασίες. Είχαμε παίκτες, αλλά έφυγαν γιατί δεν είχαμε άδεια. Κανείς επαγγελματίας δεν μένει σε μια ομάδα που δεν έχει άδεια. Όταν αυτή εκδόθηκε για να παίξουμε ήταν κλειστή η μεταγραφική περίοδος και δεν είχαμε δυνατότητα για μεταγραφές”.

Το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Απόλλων Πόντου χάθηκε στα χαρτιά, με την Καβάλα να δέχεται ποινή 3 βαθμών, με βάση Κανονισμό Αγώνων Ποδοσφαίρου που δεν ισχύει πλέον! Είναι βέβαιο πως οι Καβαλιώτες θα ασκήσουν έφεση για την απόφαση αυτή.

Δεν αναφέρονται προβλήματα τραυματισμών.