*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην πρόσφατη ιστορία τους επίσημο παιχνίδι

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Πάρτικ Θιστλ κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Αρμπρόουθ, ανοίγοντας το σκορ με τον Γκράχαμ στο 16ο λεπτό, ενώ ο Τέρνερ στο 79’ και ο Μάιλν στο 84’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Πάρτικ Θιστλ επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Αρμπρόουθ, επιστρέφοντας επιτέλους στις νίκες, έπειτα από έξι συνεχόμενες ήττες, αν και στο γήπεδό της είχε χάσει μόνο δύο παιχνίδια, πριν τη συγκεκριμένη νίκη.

Βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά είναι στο -4 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο.

Πάρτικ Θιστλ Στατιστικά

*Εχει οκτώ σερί over 2,5

*Εχει 8/11 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/11 G/G εντός έδρας

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Κέλτι Χαρτς έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Ερντρι, δεχόμενη το γκολ από τον Γκάλαχερ στο 70’, σε ένα παιχνίδι που περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλο της, από την οποία δέχθηκε έντονη πίεση.

Η Κέλτι Χαρτς ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Ερντρι, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Και μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ήττες, τρεις στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια όπου πέτυχε και μία νίκη.

Βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά είναι πολύ μακριά ακόμη, στο +8 συγκεκριμένα, από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, αλλά και  από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφς ανόδου, ούσα στο -10 από αυτήν.

Μοναδικός απών πλέον είναι ο επιθετικός Οστιν και αυτός δεν είναι πολύ μακριά από την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.