17η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στα 13 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς. Το Μάιο του 2006 χρονολογείται η τελευταία της ήττα στα μεταξύ τους.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Εμπαπέ στο 66ο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Αήττητο σερί έντεκα αγώνων για την Παρί Σεν Ζερμέν στο πρωτάθλημα, στο οποίο και μετράει εννέα νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της, η οποία ήταν αρκετά διαβασμένη. Κατάφερε να πάρει προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, από τη σημείο του πέναλτι, με τον Εμπαπέ να φτάνει τα 16 τέρματα φέτος και τα 180 συνολικά στην πρώτη κατηγορία. Επαναπάφθηκε όμως σε αυτό, έδωσε χώρους και το “πλήρωσε” στις καθυστερήσεις, μετά από λάθος στην άμυνα της.

Πρώτη απώλεια, μετά από οκτώ σερί νίκες, παρόλα αυτά όμως εξακολουθεί να βρίσκεται μόνη πρώτη και στο +5 από τη δεύτερη Νις. Επικράτησε στα 6/8 εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα, έχοντας το απόλυτο στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών.

“Αρκετά δύσκολο το αποψινό παιχνίδι. Είναι μια ομάδα που κρατάει αρκετά τη μπάλα στα πόδια της, σε ποσοστό που είναι πίσω μόνο από τη Λιλ. Θα δούμε πώς θα επιτεθούμε, σύμφωνα και με τους χώρους που ενδεχομένως να βρούμε”, δήλωσε ενόψει Μετς ο Καταλανός τεχνικός. Παράλληλα, διέψευσε τα όποια σενάρια για κόντρα με Εμπαπέ

Όπως έγινε γνωστό τη Δεύτερα, στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Αποκόμισαν μικρούς τραυματισμούς στο τελευταίο ματς οι Αρνάου Τενάς και Ουσμάν Ντεμπελέ, οπότε και θα μείνουν εκτός για να προφυλαχθούν. Κάτω από τα δοκάρια αναμένεται να βρεθεί και πάλι ο Ντοναρούμα, που εξέτισε την τιμωρία του. Θύμα ληστείας έπεσε τα ξημερώματα της Τρίτης, ο πορτιέρο Λετελιέ.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο ένατο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Μετς, μετά και από εκείνες που υπέστη κόντρα σε Λιλ (2-0 εκτός) και Μπρεστ (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και παρότι είχε αρκετό χρόνο μπροστά της δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση. Αντιθέτως, στάθηκε και τυχερή που δεν δέχθηκε ακόμη περισσότερα τέρματα, με την αντίπαλο να έχει ακόμη δυο καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα και ακόμη μια στα τελευταία λεπτά.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια της, υποχώρησε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη, ούσα παράλληλα στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και καλείται να βρει άμεση αντίδραση. Ηττήθηκε στις 3/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα από τη χώρα, η Μετς είναι ήδη σε διαπραγματεύσεις με τον Άγιαξ για να πάρει με τη μορφή δανεισμού τον φορ Μικαουτάντζε, ο οποίος δεν έχει αρκετό χρόνο συμμετοχής. Θυμίζουμε ότι ο Αίαντας είχε αποκτήσει τον Γεωργιανό από τη Μετς, το περασμένο καλοκαίρι.