*19η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φορτούνα – Πάντερμπορν 2-1

*GG στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Στουτγκάρδη. Ο Μαυροπάνος με αυτογκόλ μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Την ανατροπή των δεδομένων πραγματοποίησαν Ζιλ Ντίας (86′) και Γκιρασί (90+5′).

Πήγε να “κλέψει” την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας μεσοβδόμαδα η Πάντερμπορν, προτού αποδοθεί δικαιοσύνη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Στουτγκάρδη. Σκόραρε με… αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, δημιουργησε μόλις μία ευκαιρία και είχε κατοχή μπάλας που άγγιξε μόλις το 28%. Το συγκρότημα του Κβάσνιοκ επικεντρώνεται, πλέον, στη μάχη της ανόδου στα μεγάλα σαλόνια της χώρας.

Την προηγούμενη βδομάδα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, επικρατώντας στην έδρα της Καρλσρούης με 1-0 στις καθυστερήσεις. Απόλυτα ισορροπημένη η παράδοση της Πάντερμπορν με τη Φορτούνα: Μετράει δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες με διαφορά γκολ 8-8. Η Πάντερμπορν έχει απολογισμό 6-0-3 σε εννέα αγωνιστικές στη “Home Deluxe Arena” (26-11 διαφορά γκολ).

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 10/13 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) του Μαγδεμβούργου. Ο Κουάρτενγκ άνοιξε το σκορ στο 6′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Κοβνάτσκι (9′, 34′). Στο 59′ ο Κουάρτενγκ έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άπελκαμπ στο 84′. Σε πέναλτι αστόχησε ο Κοβνάτσκι στο 5′.

Έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ κατάφερε να επιβεβαιώσει τη συνολική υπεροχή της με αντίπαλο το Μαγδεμβούργο η Φορτούνα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2 στη “Merkur Spiel-Arena”. Δημιούργησε συνολικά 21 ευκαιρίες (οχτώ στην εστία) κι εκτέλεσε έντεκα κόρνερ, φτάνοντας τους 29 βαθμούς ισοβαθμεί με την Πάντερμπορν και βρίσκεται στο -7 από την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου.

Στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στη “Home Deluxe Arena” αγνοεί τη νίκη: Σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες με διαφορά γκολ 2-5. Θα πρέπει να γυρίσουμε εννέα χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία που πανηγύρισε σε αυτή (2-1). Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα θα στερηθεί τις υπηρεσίες του αρχισκόρερ Κοβνάτσκι (οχτώ γκολ) ο προπονητής Τιούν. Την Τετάρτη (8/2) φιλοξενείται από τη Νυρεμβέργη για τους “16” του Κυπέλλου.