*5η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στην ιστορία τους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β

Προηγούμενο ματς: Mεγάλη νίκη με 2-3 στην έδρα του Ηρακλή την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω από νωρίς. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπιλάλ, έφερε τούμπα το ματς με δύο δικά του γκολ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ισοφαρίστηκε εκ νέου με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι (54′) και παρότι δέχτηκε πίεση στην συνέχεια, βρήκε γκολ νίκης στις καθυστερήσεις με τον Σαρδέλη.

Την νίκη της σεζόν πέτυχε μέχρι τώρα η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, που δείχνει να της ταιριάζει περισσότερο ο Βόρειος όμιλος της κατηγορίας, τουλάχιστον για την ώρα. Παίζει ελεύθερα και ανοιχτά, στοιχεία που δεν συναντά κανείς εύκολα σε ομάδα της κατηγορίας και αυτό είναι που τον καθιστά ελκυστικό. Με την ίδια ευκολία σκοράρει και δέχεται γκολ, έχει καταφέρει όμως να παραμείνει αήττητος σε αυτές τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές (2-2-0).

Επιστρέφουν από τραυματισμό οι Ταβάρες και Ματσαδές, στην προετοιμασία της πρώτης ομάδας βρίσκονται οι Χριστογιώργος, Κρυπαράκος και Σιδεράς, παραμένουν εκτός τρεις μακροχρόνιοι ενώ από ίωση ταλαιπωρούνται οι Σαρδέλης Αθανασακόπουλος και Καρβούνης.

Παναθηναϊκός Β Στατιστικά

*Και τα τέσσερα παιχνίδια που έδωσε για το πρωτάθλημα έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

ΠΑΝΣΕΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Με κακή εμφάνιση να τον συνοδεύει, ηττήθηκε με 0-2 από τον Ηρακλή πριν από δύο αγωνιστικές. Δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να μπει στο πνεύμα του αγώνα, δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεν κατάφερε να απαντήσει ούτε στο μεσοδιάστημα, αλλά ούτε και αργότερα, μήπως καταφέρει να βρει γκολ μείωσης.

Η κακή εικόνα του ως τώρα αλλά κυρίως η εμφάνιση απέναντι στον Ηρακλή, είχαν ως αποτέλεσμα την απόλυση του Δημήτρη Ελευθερόπουλου από την τεχνική ηγεσία της ομάδας και την πρόσληψη του έμπειρου Παύλου Δερμιτζάκη λίγα 24ωρα μετά, ο οποίος έχει ως προίκα την σεζόν πρωταθλητισμού της Βέροιας πέρσι. Γεμάτο το απουσιολόγο του τελευταίου, μιας και είναι τραυματίες και δεν υπολογίζονται οι Παπάζογλου, Τσαγκαλίδης, Οικονόμου, Κόντσι, Νάτσος, Καραμπέρης και Δεληγιαννίδης.