*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπενεβέντο – Παλέρμο 0-1

*Η Μπενεβέντο δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Βενέτσια. Μόλις στο 5′ ο Μπρουνόρι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, απάντησαν οι Γιόνσεν (19′), Πογιανπάλο (61′ πεν.) και Τέσμαν (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με πέναλτι ο Τουτίνο στο 86′.

Στην αποτελεσματικότητα της Βενέτσια υποκλίθηκε η Παλέρμο, επιστρέφοντας με άδεια χέρια από το “Pierluigi Penzo” την προηγούμενη βδομάδα (3-2). Ευτύχησε να προηγηθεί με το καλημέρα και ισοφαρίστηκε από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακά της, προτού έρθουν δύο κολλητά γκολ σε διάστημα ισάριθμων λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Σικελοί πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε δέκα αγωνιστικές επί της Μόντενα (5-2 εντός), στις υπόλοιπες σημείωσαν έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες. “Τα πάντα μπορούν να συμβούν στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, ψάχνω τις απαντήσεις στο χορτάρι”, είπε ο προπονητής Κορίνι. Ετοιμοπόλεμος ο Λαντσίνι, εκτός αποστολή Αουρέλιο και Ντι Μαριάνο.

ΠΑΛΕΡΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Ρετζίνα. Ο Πιερότζι άνοιξε το σκορ στο 25′, προτού απαντήσουν οι γηπεδούχοι με Τσιάνο στο 84′.

Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Μπενεβέντο, γλίτωσε από την ήττα με αντίπαλο την Ρετζίνα έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ την προηγούμενη βδομάδα στο “Ciro Vigorito” (1-1). Αγνοεί τη νίκη σε οχτώ αγωνιστικές (0-4-4) στις πέντε από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει, πανηγύρισε μόλις μία σε δέκα εξόδους της στη Σέριε Β επί της Πάρμα (1-0) στις 8 Δεκεμβρίου.

Εκτός αποστολής για τη σημερινή αναμέτρηση τέθηκε μεταξύ άλλων ο Σίμι, πιθανότητα οφείλεται στο γεγονός πως βρέθηκε χωρίς άδεια στο “Diego Armando Maradona” για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση Νάπολι – Μίλαν για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ξεχωρίζει η απουσία του Παστίνα.