*16η αγωνιστική

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Μπενεβέντο. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Μπρουνόρι στο 54′.

Είχε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση, αλλά και τις καλύτερες στιγμές για να σκοράρει. Ο λόγος για την Παλέρμο που επέστρεψε με το “τρίποντο” από την έδρα της Μπενεβέντο επικρατώντας με 1-0. Σκόραρε στην κόντρα και είχε δοκάρι με τον Μπρουνόρι λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου στο δεύτερο ημίχρονο.

Φτάνοντας τους 18 βαθμούς οι Σικελοί βρίσκονται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και την αποψινή αντίπαλό τους Κόμο. “Οι οπαδοί είναι τρομερά απαιτητικοί, οι εμφανίσεις που πραγματοποιούμε είναι καλές. Θα πάμε στη χειμερινή διακοπή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο”, είπε ο προπονητής Κορίνι. Η Παλέρμο έχει απολογισμό 1-2-2 σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές.

ΠΑΛΕΡΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 10/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΜΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με την Άσκολι. Με αυτογκόλ στο 6′ ο Τσέρι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, προτού απαντήσει με ντοπιέτα ο Μανκόσου (17′, 29′). Στο 73′ ο Τσιτσιρέτι ισοφάρισε για την Άσκολι. Έξι λεπτά αργότερα ο Άλεξ Μπλάνκο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Κόμο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σίμιτς στο 83′. Με δέκα έμεινε η Άσκολι στο 62′ (Γκοντό).

Την αμυντική γραμμή της Άσκολι και την αποτελεσματικότητα της εκμεταλλεύτηκε η Κόμο στη μεταξύ τους αναμέτρηση, καταφέρνοντας να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο “Cino e Lillo Del Duca” (3-3). Σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 62′. Όπως και να’ χει το συγκρότημα του Λόνγκο αύξησε το αήττητο σερί της σε τέσσερις αγωνιστικές (1-3-0).

Συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη σε επτά εξόδους της με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες (8-17 τα γκολ). Ο προπονητής Λόνγκο δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες οχτώ ποδοσφαιριστών του για την αποψινή αναμέτρηση στην έδρα της Παλέρμο.