*Πρώτος γύρος στο κύπελλο Κύπρου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί ξανά για το κύπελλο τη σεζόν 2011-2012, με την Ανόρθωση να επικρατεί τότε με 6-0 της ΠΑΕΕΚ και να προκρίνεται στο δεύτερο γύρο.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει την Ένωση Παραλιμνίου.

ΠΑΕΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη ΜΕΑΠ Νήσου, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τριών αγώνων για την ΠΑΕΕΚ, η οποία υπέστη και πάλι την ήττα. Την περασμένη Παρασκευή, φιλοξενήθηκε από τη ΜΕΑΠ Νήσου, για τη δεύτερη κατηγορία της Κύπρου, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1, δεχόμενη το μοναδικό τέρμα από το σημείο του πέναλτι και λίγο πριν από την ανάπαυλα.

Είναι έτσι στους επτά βαθμούς μετά από τα έξι πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Στο περσινό κύπελλο, έμεινε εκτός στον δεύτερο γύρο, μετά από δυο ισοπαλίες με την ΑΕΚ Λάρνακας (1-1 εκτός, 2-2 εντός).

ΠΑΕΕΚ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 24′ με το αυτογκόλ του Αντένον, έκανε δυο τα τέρματα της στο 58′ με τον Χαρογιάν, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χρυσοστόμου στο 79ο λεπτό.

Την νίκη πανηγύρισε και πάλι η Ανόρθωση, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Ίσκο Μουνιόθ υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από την αντίπαλό της.

Είναι έτσι στους έντεκα βαθμούς μετά από τα επτά πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, και “συγκατοικεί” με την ΑΕ Λεμεσού. Συνολικά 17 φορές κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό του κυπέλλου, έχοντας έντεκα κατακτήσεις στην ιστορία της, με πιο πρόσφατη αυτή του 2021. Πέρυσι, αποκλείστηκε στα ημιτελικά από την Ομόνοια (0-2 εντός, 1-1 εκτός).

Κεραυνός, Κορρέα, Αντωνιάδης, Χρυσοστόμου, Ιωάννου και Ράντονιτς διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα. Στο απουσιολόγιο του Μουνιόθ προστέθηκαν οι Σάμπο και Αρτυματάς, θα μείνουν εκτός σήμερα.