5η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 4-4 με τη Σονάν Μπελμάρε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Κορόκι και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (23′, 32′, 46′), ισοφάρισε με τους Ματσούο (55′) και Μαέντα (64′). Δέχθηκε και τέταρτο τέρμα στο 74′, όμως ισοφάρισε και πάλι στο 81′ με τον Γκούσταφσον.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Ουράβα, με μια νίκη και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο φιλοξενήθηκε από τη Σονάν Μπελμάρε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 4-4. Αρκετά ανοιχτό το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να αντιδρά σωστά στα τέρματα που δέχθηκε και βρέθηκε πίσω με 3-1 και 4-3, αντίστοιχα.

Έφτασε έτσι τους πέντε βαθμούς και δείχνει να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα της, μετά και την ήττα 2-0 από τη Χιροσίμα, στην πρεμιέρα. Γνώριμη η απουσία του εξτρέμ Τομοάκι Οκούμπο.

Ουράβα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Τόκιο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (28′, 32′, 57′), για να μειώσει απλά με τον Ματσουόκα στο 82ο λεπτό.

Την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν υπέστη η Φουκουόκα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικές, η ομάδα του Σιγκετόσι Χασέμπε υποδέχθηκε την Τόκιο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική και βρέθηκε πίσω με 0-3 πριν ακόμη συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα. Στην πορεία εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε, δημιούργησε ευκαιρίες και μείωσε απλά στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι, έβαλε τέλος στο αήττητο των τριών πρώτων αγώνων της, στο οποίο και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μοναδική νίκη της ήρθε μακριά από την έδρα της. Μακροχρόνια η απουσία του Ριόγκα Σάτο.