Φάση των “16”

*Αγώνας ρεβάνς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Διεξάγεται στο “Lotto Park”, στην ίδια πόλη, το οποίο είναι η έδρα της Άντερλεχτ.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ ματς: Ουνιόν Βερολίνου – Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ 3-3 | Στους ομίλους: Ουνιόν Βερολίνου – Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ 0-1 / Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ – Ουνιόν Βερολίνου 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ-ΖΙΛΟΥΑΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2, εκτός έδρας, εναντίον της Γκενκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Χέινεν σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 42’ ο Νιούκοοπ και στο 44’ ο Αντίνγκρα έκαναν την ανατροπή προτού βγει το πρώτο ημίχρονο. Στο 72’ ακυρώθηκε τέρμα του Μακένζι για τη Γκενκ.

Η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ πανηγύρισε σπουδαία νίκη στη Jupiler League, πέρασε από την έδρα της πρωτοπόρου Γκενκ (1-2) και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους πέντε πόντους, με τα πλέι οφ να προμηνύονται άκρως ενδιαφέροντα για την ομάδα που θα πάρει εν τέλει τον τίτλο φέτος στο Βέλγιο. Νωρίτερα, τα έδωσε όλα στο ματς με την Ουνιόν Βερολίνου (3-3) εκτός έδρας και ανταμείφθηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτό το παράθυρο της πρόκρισης στη ρεβάνς. Ο Τέντι Τεουμά είναι καθ’ όλα έτοιμος για να την αναμέτρηση με τη γερμανική ομάδα, όμως προέκυψε πρόβλημα με τον επιθετικός Γιόρμπε Φερτέσεν, ο οποίος τραυματίστηκε και είναι εκτός αποστολής. Ο Σουηδός Γκούσταφ Νίλσον είναι ο επικρατέστερος αντικαταστάτης του Βέλγου.

Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ Στατιστικά

*6/8 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 12/16 εντός έδρας

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, εκτός έδρας και αντίπαλο τη Βόλφσμπουργκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και έμειναν στο μηδέν. Στο 72’ ο Γιουράνοβιτς με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 0-1 της Ουνιόν, όμως στο 84’ ο Βίμερ ισοφάρισε σε 1-1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H Ουνιόν Βερολίνου δε διανύει την καλύτερη δυνατή περίοδο αγωνιστικά, έμεινε μακριά από τις νίκες για τέταρτο διαδοχικο παιχνίδι. Μάλλον έδειξε επηρεασμένη από το πόσο εύκολα έχασε στο Μόναχο από τη Μπάγερν (3-0) και έκτοτε έχει σημειώσει τρεις ισοπαλιες. Τελευταία ήταν εκείνη στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-1), όπου αν και προηγήθηκε στο σκορ και μάλιστα αργά, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Νωρίτερα, ήταν η ισοπαλία στο χορταστικό 3-3 με την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ και το 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Κολωνία. Μόλις μία νίκη μετρά η ομάδα του Φίσερ στα τελευταία πέντε ματς σε Μπουντεσλίγκα και Γιουρόπα Λιγκ, εκείνη επί του Άγιαξ στα πλέι οφ, στη ρεβάνς του Βερολίνου, με σκορ 3-1. Οι διαδοχικές απώλειες την έριξαν  ουσιαστικά στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Φίσερ δεν υπολογίζει τον μέσο Σέφερ λόγω τραυματισμού.