9η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Παλεστίνο στα 6 τελευταία μεταξύ τους (3-3-0)

ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Ο Πινιέιρο έκανε το 0-1 στο 2ο λεπτό και ο Γκάρατε με πέναλτι το 0-2 στο 38’. Ο Σαμπέδρι ισοφάρισε για την Κατόλικα με γκολ στο 55’ και το 78’, ενδιάμεσα (61’) αποβλήθηκε ο Λέιτον της Εσπανιόλα.

Σε ανοδική τροχιά τις δύο τελευταίες εβδομάδες η Εσπανιόλα, μετά την πρώτη νίκη της σεζόν επί της ουραγού Κοπιαπό (3-0 εντός), την περασμένη Κυριακή στάθηκε καλά στην ουδέτερη Λα Πορτάδα απέναντι στην πρωτοπόρο.

Μπήκε με ένταση στο παιχνίδι, την οποια εξαργύρωσε με πολύ γρήγορο γκολ από σουτ εκτός περιοχής. Κατάφερε να βγάλει εκτός ρυθμού τον ποιοτικότερο αντίπαλο σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στην ανισορροπία της άμυνάς του κέρδισε το πέναλτι για το 0-2. Απείλησε πρώτη και στο δεύτερο μέρος, αλλά ένα λάθος στην άμυνα για το 1-2 και μία απρόσεκτη ενέργεια που απέφερε την αποβολή της άλλαξε τη φυσιογνωμία του αγώνα. Υπέφερε στο τελευταίο 20λεπτο, ισοφαρίστηκε από στατική φάση και γλίτωσε σε τρεις μεγάλες (εναέριες) ευκαιρίες των “κρουσάδος”.

ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (0-1) επί της Κομπρεσάλ για τα προκριματικά του Copa Sudamericana. Ο Ντάβιλα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 28’, στις καθυστερήσεις η Κομπρεσάλ έμεινε με 10 παίκτες.

Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το περασμένο Σαββατοκύριακο κι επιστρέψει στη δράση μετά από 10 ημέρες, με ηθικό ακμαιότατο μετά την πρόκριση στους ομίλους του Copa Sudamericana.

Έκανε πολύ σοβαρή εμφάνιση στην ουδέτερη Ρανκάγκουα, έβγαλε ωραία επιθετική συνεργασία για το καθοριστικό γκολ απέναντι στην Κομπρεσάλ, την οποία κατάφερε να βραχυκυκλώσει επιθετικά. Παραχώρησε την πρωτοβουλία στο δεύτερο μέρος και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα και για πρώτη φορά φέτος μακριά από τη Λα Σιστέρνα.

Καλό το ξεκίνημά της και στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε μόνο από την πρωτοπόρο Κατόλικα (5-2 εκτός), βρήκε δίχτυα σε όλα τα φετινά παιχνίδια της.