* 6η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία)

* Ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” του θεσμού, ο δεύτερος παίζει playoffs με ομάδα που έχει τερματίσει 3η στον όμιλό της στο Europa League.

* Η Ουνιόν θέλει μόνο νίκη για να τερματίσει 2η στον όμιλο και να παίξει στα playoffs της διοργάνωσης με ομάδα από το Europa League.

* Η Σλάβια εξυπηρετείται και με ισοπαλία για να τερματίσει 2η στον όμιλο

* Στον πρώτο γύρο: Σλάβια – Ουνιόν 3-1. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με τον Μπα, οι Γερμανοί έμειναν με 10 παίκτες στο 39’, ισοφάρισαν με τον Μπέρενς στο 70’, αλλά δεν άντεξαν στο τέλος. Η Σλάβια επικράτησε με τέρματα των Κούχτα (84’) και Σρανζ (88’).

* Ο αγώνα διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου και όχι στη φυσική έδρα της Ουνιόν.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Ουνιόν την περασμένη Παρασκευή, υποδέχθηκε μία Λειψία με αρκετά προβλήματα, ήταν καλύτερη σε όλο το ματς και δικαίως επικράτησε με 2-1. Άφησε πίσω της τη δίκαιη ήττα στην Φρανκφούρτη, στις καθυστερήσεις από την Άιντραχτ με το ίδιο σκορ και επέστρεψε στη 6η θέση της Μπουντεσλίγκα.

Όσον αφορά το Conference League, την προηγούμενη αγωνιστική (5η) πέρασε από τη Χάιφα με 0-1 επί της Μακάμπι και διατηρήθηκε ζωντανή στο κυνήγι της 2ης θέσης. Δεν απείλησαν στο πρώτο μέρος οι Γερμανοί, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ρίερσον σκόραρε με κεφαλιά στο 66’. Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για το θεσμό ηττήθηκε από τη Φέγενορντ με 1-2.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λειψίας. Νωρίς (6’) προηγήθηκε η Ουνιόν με τον Αβονίγι σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Ακολούθησε τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 2-0 και δευτερόλεπτα αργότερα (12’) ο Ενκουνκού ισοφάρισε με μακρινό σουτ και μεγάλο λάθος του κίπερ Λούτε. Η Ουνιόν σκόραρε ξανά από κόρνερ (57’) με τον Μπάουμγκαρτλ και έχασε μεγάλες ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα στο φινάλε.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* “2-3 γκολ” τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε πολύ καλή κατάσταση από τα τέλη Οκτώβρη η Σλάβια με ρεκόρ 7-1-0, δέχθηκε γκολ μόνο στο 2-2 εντός έδρας με τη Φέγενορντ για την 5η αγωνιστική του ομίλου. Τότε ο Ολαγίνκα εκμεταλλεύτηκε μεγάλο λάθος του αντίπαλου κίπερ για το 1-0, οι Ολλανδοί αντέδρασαν, ισοφάρισαν στο 31’ , αλλά πέντε λεπτά αργότερα έμειναν με 10 παίκτες. Ο Κούχτα εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος του φιλοξενούμενου κίπερ στο 66’ για το 2-1. Δεν κατάφεραν οι Τσέχοι να διαχειριστούν προβάδισμα και αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ταξιδέψουν σήμερα στο Βερολίνο… για τρία αποτελέσματα.

Εντός των συνόρων η ομάδα του Τρπισόφσκι μετρά 6 διαδοχικές νίκες με μηδέν παθητικό και 17 γκολ στην επίθεση! Διατηρείται στην κορυφή της τσέχικης λίγκας, στο +3 από την Πλζεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σίγκμα Όλομουτς. Σκόρερ ο Κούχτα στο 56’, τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Στάντσιου αστόχησε σε πέναλτι.