18η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φλόρο – Ούλενσακερ 1-1

ΟΥΛΕΝΣΑΚΕΡ

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε αγωνιστικές η Ούλενσακερ, με δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Βέγκαρντ Σκογκχάιμ φιλοξενήθηκε από την Σάντνες, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας, εν τέλει κατάφερε να αποφύγει την ήττα, χάρη στο τέρμα του Αμπσίρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 27 συνολικά και είναι στην πέμπτη θέση, ούσα εννέα πόντους μακριά από την κορυφή. Παράλληλα, με 36 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει και την δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση στην κατηγορία. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της. Σταθερά εκτός ο Όλε Κρίστιαν Λανγκάς (ΕΠ 3/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σάντνες για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα εννέα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες στο στην Goalbet)

Το Ούλενσακερ – Φλόρο παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΦΛΟΡΟ

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε και πάλι η Φλόρο μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες από Βίκινγκ (2-1 εκτός), Τρομσντάλεν (1-0 εκτός), Σόγκνταλ (1-2 εντός) και Κόνγκσβινγκερ (5-1 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Τέριε Αντρέ Ρόγκνσο φιλοξένησε την Τρομσντάλεν, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με σκορ 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Σολχάιμ-Όλσεν στο 13ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει και την αναμέτρηση.

Έφτασε έτσι τους 14 βαθμούς και “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση, ούσα πλέον στην 14η θέση. Παράλληλα, έχει τη χειρότερη επίθεση με 14 τέρματα, αλλά και την δεύτερη χειρότερη άμυνα, με 37 γκολ παθητικό. Αγνοεί το διπλό σε οκτώ εξόδους για το πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στις εφτά πιο πρόσφατες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Τρομσντάλεν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.