*Στον πρώτο γύρο: Χάλμσταντ – Έστερσουντ 2-0

*Under 2.5 ήρθαν οι έξι συναντήσεις των δύο ομάδων σε επίσημο επίπεδο.

*Η Χάλμσταντ δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Έστερσουντ σε επίσημο επίπεδο (3-3-0).

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στην Εργκρίτε. Πήρε τη νίκη με πέναλτι του Έρικ Μπρέντον στο 48’.

Σε λάθος στιγμή ήρθε η διακοπή, ερχόταν από θετικά αποτελέσματα, την τελευταία χρονικά αγωνιστική πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Έργκριτε. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, δεν έγιναν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, δίκαιο το 0-0 στην ανάπαυλα. Κέρδισε πέναλτι στις αρχές του δευτέρου μέρους, μπήκε μπροστά στο σκορ, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της στο υπόλοιπο του αγώνα και έφυγε με το διπλό.

Δεύτερη σερί νίκη με “καθαρά” δίχτυα για την Έστερσουντ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-0 κόντρα στην Έρεμπρο, παρέμεινε στην προτελευταία θέση, είναι απ’ τις ομάδες που υποβιβάζονται απευθείας, ενώ απέχει δύο πόντους απ’ τα μπαράζ και πέντε απ’ την απευθείας παραμονή. Εξέτισε ο βασικός εξτρέμ Αματκαρίγιο, παρότι συμπλήρωσε τρεις κάρτες ο γκολκίπερ Κεϊτά δεν εκτίει ποινή και είναι κανονικά διαθέσιμος. Παραμένει τραυματίας ο στόπερ Γιαμπλίνσκι, αμφίβολος ο χαφ Κρουν.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία ματς.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία του στα 3/4 τελευταία ματς.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 κόντρα στην Έστερ. Προηγήθηκε με τον Άλανσον στο 28’, έκανε το 2-0 με τον Αλεξάντερ Γιόχανσον στο 70’.

Ακολουθεί μοτίβο νίκη εντός και ήττα εκτός, στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη διακοπή αξιοποίησε την έδρα της επικρατώντας 2-0 της Έστερ. Δεν ήρθε εύκολα η νίκη, είχε λιγότερες τελικές απ’ την αντίπαλο, γλύτωσε σε πολλές περιπτώσεις το γκολ, μπροστά ήταν αποτελεσματική, βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασε στην επιτυχία.

Επιστροφή στις νίκες για την Χάλμσταντ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 3-0 απ’ τη Νόρμπι, βρίσκεται στην κορυφή, είναι στο +11 απ’ την 3η θέση και μόνο αν “αυτοκτονήσει” θα χάσει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Βέβαια, θέλει να πάρει και τον τίτλο στην κατηγορία, αυτή τη στιγμή είναι στο +1 απ’ την Μπρομαποϊκάρνα. Ηττήθηκε στις δύο πρόσφατες εξόδους της. Εξέτισε ο χαφ Σβέντμπεργκ, συμπλήρωσε κάρτες ο δεξιός μπακ Μποάκι, αμφίβολος ο χαφ Κρουν.