15η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Ακζαΐνκ Ουράλσκ – Ορνταμπάσι 4-1

ΟΡΝΤΑΜΠΑΣΙ

Συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις έδωσε η Ορνταμπάσι, γνωρίζοντας την ήττα 3-1 από την Ακτόμπε εκτός έδρας. Χωρίς να είναι καλύτερη, πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (0-1 στο 44’). Στην επανάληψη δέχθηκε την ισοφάριση στο 50’ (1-1), η ανατροπή ήρθε στο 63’ (2-1), δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, δεχόμενη το τελειωτικό χτύπημα στο 73’ της συνάντησης (3-1). Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ορνταμπάσι, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Ατιράου (0-2), έφθασε τις πέντε στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (1-0-5), παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 19 πόντους, στο -9 απ’ την «τριάδα», που αποτελούσε εξ αρχής τον μεγάλο στόχο. Εντός έδρας οφείλει να γίνει πιο αποτελεσματική, μετρώντας απολογισμό τέσσερις νίκες και τρεις ήττες, ενώ στα δύο πιο πρόσφατα εκτός του ότι ηττήθηκε, έμεινε και άσφαιρη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Ακτόμπε.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan).

Το Ορνταμπάσι – Ακζαΐνκ Ουράλσκ παίζει στον Stoiximan

ΑΚΖΑΪΝΚ ΟΥΡΑΛΣΚ

Από την άλλη πλευρά, η Ακαΐνκ Ουράλσκ κοίταξε στα μάτια την Καϊράτ Αλμάτι, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 εντός έδρας. Έβαλε από την αρχή δύσκολα στην αντίπαλο, αλλά πήγε με την πλάτη στον τοίχο στα αποδυτήρια (0-1 στο 42’). Στην επανάληψη ήταν περισσότερο απειλητική, δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 70’ (0-2), για να μειώσει απλά στο 86’ της συνάντησης (1-2).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ακζαΐνκ Ουράλσκ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Ίρτις (2-0), συμπλήρωσε τρεις αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη (0-1-2), παραμένοντας στην έκτη θέση με 17 πόντους, στο +4 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +6 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δεν έχει ακόμη νίκη, μετρώντας απολογισμό δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Καιράτ Αλμάτι.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.