21η αγωνιστική (Εξ’ αναβολής)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπέρτον, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ίστγουντ με αυτογκόλ στο 40’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τέιλορ στο 49’.

Μέτρια εμφάνιση και δεύτερη σερί ήττα για την Όξφορντ. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μην βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνά της πιέστηκε έντονα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίδραση και επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα είναι ο στόχος της, αλλά αναμένεται να έχει αρκετά δύσκολο έργο, αφού αντιμετωπίζει μια ιδιαίτερα δυνατή αντίπαλο. Επιστρέφει στις εντός έδρας αναμετρήσεις ύστερα από δέκα μέρες και σίγουρα αυτό μπορεί να τη βοηθήσει ώστε να φανεί πιο ανταγωνιστική, καθώς έτσι μας έχει συνηθίσει. Παρ’ όλα αυτά έχει πολλά αμυντικά προβλήματα να λύσει, αφού δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ, με αποτέλεσμα να της έχουν κοστίσει σημαντικούς βαθμούς. Είδε την εξάδα να απομακρύνεται μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών, όντας πλέον στο -6, ενώ είναι πολύ πιθανό να αυξηθεί η απόσταση σήμερα αν ηττηθεί.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Άκρινγκτον με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Νόργουντ στο 5’ και τα τέρματα διπλασίασε ο Άιτσινσον στο 8’. Το 3-0 πέτυχε ο Γουίλιαμς στο 19’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λέιχ με πέναλτι στο 90+4’.

Επιστροφή στις νίκες για τη Μπάρνσλεϊ. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη έριξε το ρυθμό της, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα, αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα υπέκυψε σε παράβαση εντός περιοχής, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν από την άσπρη βούλα.

Να δημιουργήσει ξανά νικηφόρο σερί θέλει ιδανικά και ίσως έχει την ευκαιρία να το πετύχει, καθώς φιλοξενείται από την κακή αμυντικά Όξφορντ. Φάνηκε να βρίσκει ξανά το ρυθμό της την προηγούμενη αγωνιστική, μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και έχει τη δυνατότητα να αυξήσει την απόστασή της από τις θέσεις εκτός εξάδας. Είναι επιθετικογενής ομάδα, ψάχνει το γκολ σε κάθε αναμέτρησή της, ενώ της αρέσει να κυριαρχεί όσο μπορεί στα παιχνίδια της, μην επιτρέποντας έτσι στον αντίπαλο να αντιδρά και να απειλεί την εστία της.