21η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Άκρινγκτον με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Χένρι στο 58’ και το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Χάμιλτον στο 84’.

Δεν έπεισε με την εικόνα της η Όξφορντ παρά το θετικό αποτέλεσμα που κατάφερε να αποσπάσει. Κακό πρώτο ημίχρονο, είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν απείλησε καθόλου, ενώ στην επανάληψη ήταν πιο αποτελεσματική, σκοράροντας στη μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία με την οποία απείλησε την αντίπαλη εστία. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση, στην οποία υπέκυψε στα τελευταία λεπτά, χάνοντας ένα σημαντικό τρίποντο μέσα από τα χέρια της.

Αρκετά δύσκολη αναμέτρηση για κείνη, καθώς φιλοξενεί την πολύ δυνατή Μπάρνσλεϊ. Σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, «τρέχει» αήττητο σερί εννέα αγώνων ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας βρει δίχτυα σε όλες, αλλά παράλληλα μόλις σε μία κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν παθητικό. Δεν έχει καταφέρει παρ’ όλα αυτά να εκμεταλλευτεί σε μεγάλο βαθμό την έδρα της, καθώς μετράει μόλις τρεις νίκες σε δέκα αγωνιστικές. Μόλις μία η απουσία της για το σημερινό παιχνίδι, με τον Γουάιλντσκατ να παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού.

Όξφορντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κόνελ στο 11’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 21’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φίλιπς στο 61’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Μπάρνσλεϊ που κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Πιτέρμπορο. Μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ, όμως στη συνέχεια δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, στη μοναδική ευκαιρία με την οποία απειλήθηκε. Στην επανάληψη το ματς δεν είχε ρυθμό, αλλά η αποτελεσματικότητά της κατάφερε να της δώσει ξανά το προβάδισμα και εν τέλη το πολύ σημαντικό αυτό τρίποντο.

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει σήμερα, όμως βρίσκει μπροστά της μια αρκετά σκληροτράχηλη ομάδα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει βρει ρυθμό, σκοράρει με συνέπεια και δυσκολεύει κάθε αντίπαλο ακόμα και μακριά από την έδρα της. Βρίσκεται εντός εξάδας, έχοντας μάλιστα και μία αγωνιστική λιγότερη, κάτι το οποίο μπορεί να της μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση από τις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος, κάνοντας τη σημερινή αναμέτρηση ακόμα πιο σημαντική. Καμία απουσία δεν αναμένεται να έχει, ενώ δύσκολα θα αλλάξει και η εντεκάδα της.